Zahraničí

Naznačili, kdy bude korunovace Karla III. Panovník chystá řadu změn

Naznačili, kdy bude korunovace Karla III. Panovník chystá řadu změn
Král Karel III. | Zdroj: Profimedia

Přesný termín korunovace nového britského krále Karla III. zatím nebyl oznámen. Spekuluje se o tom, že by se ceremonie mohla konat příští rok na jaře. Nejnověji se objevil termín 3. června. Panovník navíc chystá i pár změn.

Karel III. se stal oficiálně králem 8. září 2022 poté, co jeho matka Alžběta II. zemřela. Tradice však velí, že s korunovací je potřeba počkat, dokud neuplyne dostatečně dlouhá doba smutku. Přesný termín tedy zatím Buckinghamský palác neoznámil.

"Očekává se, že král Karel III. bude korunován 3. června příštího roku během ceremonie ve Westminsterském opatství," citoval portál Bloomberg vysoké představitele Spojeného království.

Související obsah

Britský panovník má navíc chystat řadu změn. Událost je totiž financována z veřejných prostředků. Právě kvůli rostoucím životním nákladům v zemi chce hlava státu uspořádat daleko levnější ceremonii, než byla ta jeho matky v roce 1953.

Podle portálu The Daily Telegraph bude korunovace Karla III. nejen kratší a méně nákladná, ale bude více odrážet různé společenské skupiny a vyznání.

Na korunovaci královny Alžběty II. se tehdy sjelo přes 8 000 hostů ze 129 států. V případě Karla III. by na obřad mohlo být pozváno kolem 2 000 lidí. Ceremonii následně povede ve Westminsterském opatství arcibiskup z Canterbury.

Přestože Alžběta II. byla korunována až po 16 měsících od smrti svého otce Jiřího VI., neočekává se, že by stejně dlouhou dobu čekal také nový britský panovník. Některá média však spekulují, že by se obřad mohl konat už 2. června 2023, tedy v den 70. výročí od korunovace Alžběty II.

Král Karel III. měl problém s datem a poradit mu musela ochranka. Podívejte se na video:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz