Domácí

Vtip o připojení Kaliningradu k Česku baví celý svět. O anexi žertují i politici

Česko by mohlo mít moře, písčité pláže i nové území. Alespoň podle vtipu, který válcuje nejen český internet. Lidé se baví návrhem polského influencera, který se vrací do 13. století, kdy ruský Kaliningrad nesl na počest Přemysla Otakara II. název Královec. Prý by nebylo od věci území vrátit Česku. Ruská média tuto informaci berou jako seriózní výzvu.

Imaginární Královecký kraj u hranic s Polskem a Litvou, královecká letadlová loď Jožin z Bažin, jaderná ponorka Helena Vondráčková, výhled Putina na hoštické rekreanty u Baltského moře nebo zběsilá jízda Čechů na Královec.

Bezmeznou fantazii, jak by to v Královci mohlo vypadat, v lidech probudil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který návrh polského influencera o připojení k Rusku sdílel na sociální síti. "Je čas rozdělit Kaliningrad, aby naši čeští bratři měli konečně přístup k moři," uvedl influencer na sociální síti.

Související obsah

"Já si myslím, že to je přesně to, jak musíme na ruskou propagandu a lži zareagovat. Tedy švejkovsky a humorem je převálcovat," myslí si Zdechovský.

Jenže dost možná český vtip roku ruská média vzala smrtelně vážně. "Evropský poslanec navrhl rozdělit Kaliningradskou oblast Ruska mezi Českou republiku a Polsko!" psal ruský web.

"Je to opravdu asi vtip roku, možná desetiletí. Ten zájem lidí se na ruský účet bavit je obrovský," uvedl grafik Tomáš Břínek, známý pod uměleckým jménem TMBK.

A nejen běžných občanů, královsky se nad satirickým připojením téměř milionového regionu k Česku baví i politická scéna. "Marně si teď lámeme hlavu nad tím, jak seženeme experta na mořské hranice, nevíte o někom?" napsalo na twitter ministerstvo vnitra.

Související obsah

Američané, kteří české armádě nabízí své stíhačky, hned přispěchali s nabídkou pro královecko-české námořnictvo. "Nepotřebovali byste také náhodou letadlovou loď?" zeptala se na twitteru americká ambasáda.

A například britský velvyslanec v Praze sdílel k tématu obrázek Švejka. Dá se očekávat, že královecký žert obletí celý svět, už teď ho šíří po internetu tisíce vlivných lidí.

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz