Zajímavosti

Legendární agent 007 slaví narozeniny. Bond se na plátnech objevil před 60 lety

Jedna z nejslavnějších filmových sérií na světě, ta o britském agentovi 007, ve středu slaví 60. narozeniny. Jamese Bonda mohli ve službách Jejího Veličenstva vidět diváci poprvé 5. října roku 1962. V premiérovém snímku Dr. No ho ztvárnil Sean Connery. Od té doby si postava získala desítky milionů fanoušků a stala se celosvětovým fenoménem.

"Bond. James Bond." 5. října roku 1962 zazněla tahle slova na stříbrném plátně poprvé. Neohrožený Sean Connery, který se podle vyprávění autorovi knih Ianu Flemingovi ze začátku moc nezamlouval, a první Bond girl Honey Ryderová v podání Ursuly Andressové, která odstartovala popularitu dvoudílných bikin. To je Dr. No.

Před 60 lety viděli lidé na premiéře v Londýně snímek, který do té doby neměl obdoby. Drzý scénář, propracované kulisy a neokoukaný přístup k sexualitě i násilí. Filmaři měli rozpočet pouhý jeden milion dolarů, vejít se do něj muselo třeba i natáčení na Jamajce. V kinech ale vydělal 60krát tolik, v přepočtu téměř 1,5 miliardy korun.

Související obsah

Uběhlo 60 let a James Bond je díky svým šesti představitelům slavnější, než byl kdy dřív. Jeho zbraně, ženy, auta a oblíbený nápoj zná úplně každý. "Více než 60 let, 25 senzačních filmů, které viděly možná miliardy nadšených lidí po celém světě, a povýšení špióna do mytologických dimenzí. V agenta 007 věří více lidí než v Santu Clause," řekl herec Christoph Waltz.

A to i díky rodině Broccoliových. Právě americký producent Albert Broccoli stojí za úspěchem prvního filmu a podle mnohých i celé série. Jeho dcera dnes pokračuje v jeho díle. A skončit rozhodně nehodlá. Jakou bude mít James Bond tvář v sedmé dekádě, zatím jasné není.

"Nad budoucností se musíme zamyslet. A to bude nějakou dobu trvat. Nechceme začít hledat nové lidi, dokud nezjistíme, co vlastně chceme," vysvětlila Barbara Broccoliová. Důležité ale je, že agent 007 nikam neodchází. Pouze vyčkává na správný čas k návratu na filmové plátno s povolením zabíjet.

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz