Ekonomika

Německo chystá obří pomoc s energiemi. Ceny plynu poletí nahoru, bojí se experti

Německá vláda plánuje kvůli vysokým cenám energií pomoci tamnímu průmyslu až pěti biliony korun. To podle odborníků povede ke zničení konkurenceschopnosti ostatních států a případnému dalšímu růstu cen energií. Premiér Petr Fiala (ODS) chce tento návrh německému kancléři rozmluvit na čtvrtečním summitu v Praze, kam přijedou evropští političtí lídři.

S energiemi se musí kvůli jejich nedostatku a vysokým cenám šetřit. To je věc, na které se shodne většina států Evropské unie (EU). Některé se rozhodly k různým formám pomoci nebo částečnému zastropování jejich cen.

Německo ale přišlo s návrhem pomoci, kterému nemůžou ostatní země konkurovat. Chce zastropovat ceny zemního plynu pro domácnosti i veškeré podniky a podpořit tak německý průmysl až pěti biliony korun.

Související obsah

Podle odborníků tak gigantická pomoc německému průmyslu může ještě více destabilizovat ceny plynu pro ostatní evropské státy. "Ve chvíli, kdy se výrazně zvýší poptávka po energiích v Německu jakožto největší ekonomice Evropské unie, tak samozřejmě tato vyšší poptávka potlačí ceny vzhůru i v dalších ekonomikách," má jasno ekonom Štěpán Křeček.

Masivní podpora německých firem by je mohla výrazně zvýhodnit oproti společnostem z ostatních zemí Evropy, kterým se takové pomoci nedostane. "Německo je docela štědré, není to první balík pomoci, ta částka je opravdu obrovská. Po oznámení už konkrétních detailů hospodářské pomoci německému průmyslu bude nucena i česká vláda navýšit českou podporu," sdělil Jiří Gavor z Asociace nezávislých dodavatelů energií.

Podle premiéra Petra Fialy je důležité na nadcházejícím summitu zařídit, aby Němci svůj plán stáhli, nebo změnili, a přišlo se s celoevropským řešením, které nebude tolik zvýhodňovat některé země. "Pokud začneme hledat jenom ta národní řešení, tak se nám může stát, že bude pro nás velmi problematické konkurovat takovým zemím, jako je třeba Německo s jeho ekonomickou a finanční silou," myslí si Fiala. Dvoudenní summit, na který dorazí nejvyšší představitelé evropských zemí, začne tady na Pražském hradě už ve čtvrtek.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz