Zahraničí

Rusko mění názor. Překvapivá slova o jaderných zbraních

Rusko mění názor. Překvapivá slova o jaderných zbraních
Marija Zacharovová s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem | Zdroj: Profimedia

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová překvapila slovy o jaderné válce. Rusko se podle ní drží zásady, že jaderná válka je nepřípustná. Ještě minulý týden přitom Kreml vyhrožoval použitím "všech zbraní".

"Rusko je zcela věrné zásadě nepřípustnosti jaderné války. Podobná válka nemůže mít vítěze. Nikdy nesmí být rozpoutána," uvedla Zacharovová pro agenturu TASS. Rusko přitom ještě minulý týden vyhrožovalo použitím jaderných zbraní.

Z vyvolávání debaty o jaderných zbraní naopak ruská ministryně zahraničí osočila Západ a západní média. Ta se podle Zacharovové snaží využít "krizi kolem Ukrajiny" a dostat do centra pozornosti "jaderný narativ". Vinu se přitom Západ údajně snaží shodit na Rusko.

Z rozdmýchávání debaty o jaderném konfliktu už dříve osočil Západ i prezident Vladimir Putin. Při vyhlášení částečné mobilizace obvinil západní země z "jaderného vydírání". Sám přitom pohrozil použitím vlastních jaderných zbraní.

Související obsah

"Vzniká dojem, že ve Washingtonu a dalších západních metropolích mohou mít zájem na nebezpečné eskalaci situace a snahu připsat vinu za ni naší zemi," prohlásila Zacharovová.

Spojené státy americké na výhrůžky ze strany Ruska reagovaly už dříve. Deník The Guardian připomíná, že poradce pro národní bezpečnost Spojených států amerických Jake Sullivan uvedl, že jakékoliv použití jaderných zbraní bude mít pro Rusko katastrofální důsledky.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zároveň vyzývá svět, aby nepodléhal ruskému "jadernému vydírání". Apeloval přitom na světové vůdce, aby ruskému nátlaku neustupovali.

Evropská unie uvalí další sankce na Rusko. Součástí bude cenový strop na ruskou ropu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz