Zahraničí

Děsivý dárek pro Putina? Rusové se bojí dalšího zničujícího úderu Ukrajinců

Děsivý dárek pro Putina? Rusové se bojí dalšího zničujícího úderu Ukrajinců
Obrněný transportér s ukrajinskými vojáky poblíž Lymanu | Zdroj: Profimedia

Začínají se objevovat zvěsti o otevření třetí fronty na Ukrajině v Záporožské oblasti. Vzhledem k dosavadním úspěchům charkovské a chersonské ofenzívy by to byl velmi nepříjemný dárek k pátečním narozeninám ruského prezidenta Vladimira Putina.

Od několika proruských zdrojů od čtvrtka zaznívá, že ukrajinské síly koncentrují svou útočnou sílu v Záporožské oblasti. Mohlo by to podle nich ukazovat na novou ofenzívu. "Čekal jsem na hlavní ofenzívu Ozbrojených sil Ukrajiny právě na této frontě," okomentoval bývalý ministr obrany doněcké separatistické republiky Igor Girkin (známý též jako Strelkov).

Girkin reaguje na zprávu portálu Pravda. Tam o koncentrování ukrajinských sil a počtu vojáků a techniky mluvil člen okupační správy Vladimir Rogov. "Toto číslo je mnohem vyšší, než bylo za celou dobu speciální vojenské operace," prohlásil. Okupační správa hlásí, že situace je v regionu napjatá.

Aktuální vojenská situace na frontě v Záporožské a Doněcké oblasti k 5. říjnu | Zdroj: S povolením ISW

Podle informací z fronty, které poskytuje americký Institut pro studium války (ISW) a ukrajinský Military Land, jsou hlášeny boje u Vuhledaru, kde Ukrajinci odrazili ruské útoky a mohli přejít do protiútoku. Na mapě ISW se objevilo několik oblastí označených jako ukrajinské útoky. I další zdroje mluví o akumulaci ukrajinských jednotek. Cíli by mohly být Melitopol a Berďansk.

Situace na Doněcké frontě podle portálu Military Land k 5. říjnu | Zdroj: Se svolením Military Land

​​"A teď si představte ten neskutečný účinek, pokud Ukrajina bude schopna zahájit třetí a nejsilnější útok v Záporoží a znovu si vzít Melitopol," naznačil na twitteru reportér webu Kyiv Independent zaměřující se na vojenství Illia Ponomarenko.

Související obsah

"Pokusil jsem se spojit přímo se svými kontakty na Ukrajině a nikdo nic neví. Zatím si myslím, že to bude nějaký šum. Nejsem si jistý, jestli se Ukrajinci nesnaží rozdělit pozornost Rusů na jednotlivé úseky, jak to dělají už od začátku. Nemyslím, že by Ukrajinci měli tolik jednotek, aby vedli operace na třech frontách. Zatím není nic potvrzené a myslím si, že půjde spíše o menší průzkumné skupinky, případně o podpůrné útoky. V pátek večer bude vše jasnější," okomentoval vojenský publicista Jiří Vojáček pro TN.cz.

Pokud by se v pátek potvrdilo otevření třetí fronty, byla by to velmi nepříjemná zpráva pro Vladimira Putina. A to ještě v den, kdy slaví 70. narozeniny.

Rusko chce "ukrást" Záporožskou jadernou elektrárnu. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz