Zahraničí

Putin slaví 70 let. Kvůli krvi na rukou mu přejí jen patriarcha a pár diktátorů

Sedmdesáté narozeniny slaví v pátek ruský prezident Vladimir Putin. A oproti minulým letům půjde o smutnou oslavu. Dlouhodobě se objevují spekulace o tom, že jej trápí zdravotní problémy. To teď přiživil moskevský patriarcha Kirill, který vyzval lidi, aby se za hlavu státu dva dny modlili. Ruské armádě se navíc nedaří na Ukrajině a ruský prezident se kvůli válce, kterou v únoru rozpoutal, stal na mezinárodním poli vyvrhelem.

Nejvyšší představitel ruské pravoslavné církve vyzval k modlitbám za zdraví prezidenta Vladimira Putina v dopise, který ve čtvrtek poslal jednotlivým biskupstvím.

"Jeho svátost Patriarcha moskevský a celé Rusi Kirill vyzývá všechny arcipastýře, farníky, mnichy a laiky, aby se v tento den doma vroucně modlili za zdraví hlavy ruského státu," stojí v dopise, jehož znění úřad patriarchy zveřejnil na svém webu.

A v modlitbách za zdraví prezidenta mají věřící pokračovat i v sobotu, na tu připadá svátek Sergeje Radoněžského, který požehnal ruskému knížeti Dmitrijovi Donskému a jeho armádě, "když vyrážel do boje s nepřáteli, kteří chtěli rozbít ruskou zemi a podporovali občanské nepokoje mezi jejím lidem" – v tom zřejmě Kirill, velký spojenec Kremlu, vidí paralelu se současnou situací, a tak vyzval k dalším modlitbám za ruského prezidenta.

Putinův zdravotní stav se od začátku invaze stal častým tématem ve světových médiích. Objevily se spekulace, že ruský prezident trpí rakovinou, musel podstoupit operaci, trápí ho Parkinsonova choroba, nemůže pořádně hýbat pravou rukou, bere silné léky na bolest či jej sužují schizoafektivní poruchy, které zastiňují jeho úsudek. Kreml popírá, že by zdraví Putina jakkoliv zrazovalo.

Související obsah

​Oproti předchozím rokům ale Putin musí počítat s tím, že mu výrazně ubude gratulantů. Zatímco dříve přijímal jeden telefonát za druhým a ozvali se mu kromě dalších státníků i představitelé významných mezinárodních organizací, letos je kvůli válce na Ukrajině vyvrhelem.

První přání přesto přišla, a to od nejvěrnějších spojenců. Na sociální síti Telegram mu popřál čečenský vůdce Ramzan Kadyrov. "V osudu čečenského lidu hrál ruský prezident Vladimir Putin klíčovou roli. V těch nejtěžších chvílích pro celý region silně podporoval směr, který nastolil hrdina Ruska Achmat Kadyrov. Zachránil republiku a povznesl ji z ruin ve stejné době, kdy celé Rusko zbavil násilí mezinárodních teroristů a banditů," napsal Kadyrov.

"Jménem svým a jménem celého čečenského lidu upřímně blahopřeji ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi k jeho 70. narozeninám! Přeji mu pevné zdraví, dlouhý život a úspěch ve službě naší velké vlasti – Rusku!" dodal.

Související obsah

​Dalším gratulantem byl severokorejský vůdce Kim Čong-un. "Jsem potěšen, že vidím bezprecedentní nárůst vzájemné podpory a spolupráce mezi oběma zeměmi v boji za další rozvoj tradičních korejsko-ruských vztahů v duchu dohod dosažených na našem prvním setkání ve Vladivostoku v roce 2019," citovala agentura TASS z prohlášení severokorejského vůdce.

Ruský prezident se také musí obávat, jaký "dáreček" si pro něj připraví Ukrajinci. Ruská vojska totiž musí v posledních týdnech ustupovat a ztrácí pozice. Spekuluje se také o tom, že Ukrajinci by se mohli pokusit otevřít třetí frontu – více zde.

Putin podle vojenského experta Jiřího Vojáčka ztrácí nervy:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz