Zahraničí

Zpověď muže, jehož vůz zabil v Bratislavě studenty: Řekl, proč sedl opilý za volant

Dušan Dědeček, který v neděli v noci narazil do studentů na zastávce MHD Zochova v Bratislavě, se za svůj čin omluvil. Rodiče zemřelých i tisíce dalších Slováků by ho ale chtěli vidět za mřížemi – pokud možno na doživotí.

Šedesátiletý Dušan Dědeček, který podle slovenské policie v neděli večer opilý narazil do zastávky v centru Bratislavy, se v pátek v podvečer rodičům zemřelých studentů veřejně omluvil a prohlásil, že činu lituje. "Jedním šmahem ruky jsem zničil všechno dobré, co jsem kdy udělal," kál se. Proč řídil opilý, ale vysvětlit nedokázal. Nikdy dřív prý pod vlivem alkoholu neřídil.

Vysvětloval, že ho v neděli navštívil syn s vnučkou a Dědeček vypil dva rumy. Tvrdí, že musel do práce odemknout kancelář, protože to nemohly udělat jeho kolegyně.

Dědeček také odmítl, že by se chtěl vyhnout trestu. "Budu za svůj hřích pykat. To, co jsem udělal, se nedá žádným způsobem napravit," prohlásil. Na svobodu chtěl podle svých slov proto, aby mohl svému nástupci v Deaflympijském výboru předat důležité dokumenty. Přiznal také, že zvažoval sebevraždu. "Vím, že má slova nic nezmění. Chtěl bych je ale poprosit o odpuštění," vzkázal na konci rozhovoru. 

Okresní soud v Bratislavě ve čtvrtek rozhodl, že Dědečka nepošle do vazby. Podle soudce k tomu nejsou důvody. Policie jej tak bude stíhat na svobodě.  Obviněn je z trestného činu obecného ohrožení, za což mu hrozí až doživotí.

Související obsah

Rozhodnutí vyvolalo na Slovensku velkou vlnu nevole. Právě k udělení nejvyššího trestu vyzývá například petice, kterou podle slovenského deníku SME podepsalo už více než 14 tisíc lidí.

Prokuratura už proti rozhodnutí soudu podala stížnost. "Trváme na podaném návrhu na vzetí obžalovaného do vazby," sdělil dozorující prokurátor Juraj Chylo deníku Pravda. "Rozhodnutí soudu nemá žádný vliv na obvinění Dušana Dědečka. Soud nezastavil jeho trestní stíhaní ani ho nezprostil obvinění," dodal. O stížnosti bude bratislavský krajský soud jednat v pátek 14. října.

Bratislavská nehoda těžce doléhá také na rodiče a blízké zemřelých studentů. Během zádušní mše za 19letou studentku Natálii Hamrákovou ve Spišské Nové Vsi musela její matka opustit kostel, aby se nadýchala čerstvého vzduchu. Při následném pohřbu ji pak podle webu pluska.sk museli podepírat manžel a syn. Pavol Hamrák, otec zabité, propuštění Dědečka den před pohřbem odsoudil. "Má ten soudce nějaké svědomí? Za takovou spravedlnost jsme bojovali? Když se to manželka, Natálčina matka, dozvěděla, zkolabovala a nemohli jsme ji probrat. Dnes má Natálka svátek a takový hezký dárek k němu od soudce dostala," napsal podle webu topky.sk na facebooku.

Ve zdánlivě podobném případě, který se odehrál jen o pár dní později v Čadci, ovšem soud rozhodl naopak. Jak informovala TV Markíza, 37letý muž, který ve středu v severoslovenském městě opilý srazil matku se dvěma dětmi, ve vazbě skončil.

Celou výpověď si můžete pustit zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz