Domácí

Drahota mění návyky řady Čechů. Mnozí přestávají chodit do restaurací

Začínáme měnit své stravovací návyky. Tvrdí to odborníci. Abychom ušetřili, už prý nechodíme tak často do restaurací, ale jídlo si raději připravujeme doma nebo jíme v rychlých občerstveních a levných bistrech. Podle ekonomů už takhle stravování změnily 2 000 000 lidí, tedy každá čtvrtá domácnost v Česku.

Místo do restaurace na jídlo do fastfoodu nebo bistra, kde se člověk nají levněji. Na obědy tam chodí třeba pan Kissling z Jihlavy. "Vaří dobře, levně a je to rychle," vysvětlil Karel Kiessling.

"Pociťujeme, že se zákazníci chovají jinak. Už nevyhledávají ty nejdražší restaurace a volí tu levnější variantu. To my, jak nemáme obsluhu, můžeme nabídnout," sdělil majitel bistra v Jihlavě Vojtěch Zdarsa.

Související obsah

"Vybírají si levnější restaurace nebo nějaká levná bistra a o víkendech vaří doma,“ popsal chování lidí ekonom David Marek.

Ve streetfoodech a bistrech lidé ušetří na jednom jídle i 50 korun. Zatímco v restauracích stojí menu většinou od 180 korun výš, v bistru vás kompletní jídlo vyjde v průměru na 140 korun. Ve stánku na ulici se najíte ještě levněji, a na to strávníci slyší. "Vyhledávám v týdnu spíš stravování zařízení tohoto typu a koukám na cenu. Tak asi jako všude," uvedl jeden z oslovených strávníků.

Podle ekonomů už na šetrnější stravovaní přešly už 2 000 000 lidí. Restaurace už to pociťují. "Naše restaurace si zakládá na kvalitě a stálé klientele. Nicméně i my pociťujeme odchod zákazníků, který je zapříčiněn úsporami v domácnostech," řekl manažer restaurace Buena Vista Jaroslav Hynar.

"V nejbližších měsících bude spíše trend v šetření touto formou sílit," má jasno Marek. Tento odliv zákazníků by mohla podle ekonomů odnést krachem až pětina restaurací. Návštěvníci se do nich ve větším vrátí, až bude v Česku menší inflace a celkově levněji. Což bude prý nejdříve příští nebo možná až přespříští rok.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz