Domácí

Kominíků je v Česku málo. Lidé na kontrolu komínu čekají i měsíc

Kvůli drahým energiím si hodně lidí nakoupilo kotle a krby na pevná paliva. Jenže kominíků je málo, a tak se na kontroly komínů čeká někdy i měsíc. Mnohem víc práce mají během topné sezóny i hasiči. Protože velmi často vyjíždějí právě kvůli požárům sazí.

Pan Navrátil si do restaurace objednal krb, aby ušetřil za vytápění. "V dnešní době je plyn extrémně drahý, takže musíme topit dřevem," uvedl majitel restaurace Harenda Jan Navrátil.

Jenže než krb nainstaluje, musí se zkontrolovat komín. Ze dne na den to ale nešlo. Nakonec na kominíka čekal tři týdny. Komín nebyl v provozu několik desítek let a kominíci mají tím pádem více práce. "Museli jsme nejdřív komín zprůchodnit, poté odfrézovat, abychom vytvořili dostatečný prostor pro komínovou vložku, a zpátky se do zazdilo," vysvětlil kominík Daniel Nedbálek.

Související obsah

Kdo nechce týdny čekat na kominíka, může si komín vyčistit sám. Každý rok to doma dělá i Martin Kmošťák. "Stačí si v železářství koupit štětku nebo takovou kouli se štětkou, tím se to čistí," uvedl pan Martin.

Vše zabere nanejvýš půl hodiny. "Koule, která má nějakou váhu, se spouští dolů. A když nahoru zase vytahujeme, tak pérky, které jsou po stranách, vlastně čistíme komín," přiblížil Kmošťák.

Navíc si sám dokáže vyčistit i kotel na plyn a dřevo, kterým vytápí dům. Čistý kotel může ušetřit až třetinu nákladů na topení. Kominíkovi sice ušetří práci, slevu ale nedostane. Bez razítka kominíka nebo revizního technika na kotle se lidé totiž neobejdou. Jinak by například neplatilo pojištění na dům.

"To, že si lidé čistí komín sami, je naprosto v pořádku. Někteří zákazníci si komín čistí každý měsíc, protože jednou ročně by to bylo málo. Hlavně u kotlů třeba na černé uhlí," doplnil Nedbálek.

"Hasiči doporučují provádět kontroly i čištění spalinových cest pravidelně, během topné sezony jsou požáry sazí v komínech poměrně časté a mohou se rozšířit i na dům," informoval mluvčí hasičů Jan Kozák. Kvůli špatně těsnícím komínu zřejmě shořel minulý víkend i dům na Berounsku.

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz