Zajímavosti

Vědci objevili v orgánech nenarozených dětí saze. Na vině je špatné ovzduší

Vědci objevili v orgánech nenarozených dětí saze. Na vině je špatné ovzduší
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Výzkum potvrdil přítomnost sazí v orgánech nenarozených dětí. Toxické částice znečištěného ovzduší byly nalezeny v játrech, mozku a plicích. Podle vědců je objev velmi znepokojivý.

Výzkum potvrdil, že škodlivé částice vdechnuté těhotnými ženami se skrze krev dostávají do orgánů plodů. Podle autorů jde o přelomové a velmi znepokojivé zjištění. Výzkumu se věnoval deník The Guardian.

Vědci provedli výzkum na šedesáti těhotných ženách s průměrným věkem 30 let. Částice černého uhlíku byly přítomny ve všech analyzovaných vzorcích.

"Našli jsme důkaz o přítomnosti částic černého uhlíku v pupečníkové krvi a potvrdili jsme, že se tyto částice mohou přenášet přes placentu do oběhového systému plodu," uvedl profesor Paul Fowler z Aberdeenské univerzity ve Skotsku.

Související obsah

​Vědci vypozorovali také silnou korelaci mezi množstvím toxických částic u matek a koncentrací černého uhlíku v ovzduší v místě jejich pobytu. Vědci uvedli, že znečištění může způsobit celoživotní zdravotní následky.

"Ještě znepokojivější je, že tyto částice se dostanou i do vyvíjejícího se lidského mozku," řekl. Přítomnost částic v mozku by pro dítě mohla znamenat doživotní následky.

"Je to znepokojivé, ale zatím nevíme, co se stane, když částice uvíznou na různých místech a pomalu vyplavují své chemikálie," uvedl. Podle vědců bude brzy potřeba provést další výzkum.

Čeští vědci přišli s řadou důležitých vynálezů. Ročně přibývají tisíce dalších:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz