Domácí

Česko se potýká s rozsáhlým výpadkem léků. Úřad vysvětlil, v čem je problém

Česko se potýká s rozsáhlým výpadkem léků. Úřad vysvětlil, v čem je problém
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Lékárny hlásí nedostatek řady léků, od očních mastiček až po prášky používané při infarktu. Pacienti si u přepážky častou vyslechnou, že se ani nedá odhadnout, kdy zase budou dostupné. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) svízelnou situaci monitoruje, řešení je však v nedohlednu.

Nemáme a netušíme, kdy zase mít budeme. To v posledních týdnech slýchá obrovské množství Čechů, kteří přijdou do lékárny s receptem i bez něj. 

Nedostupné jsou třeba oční mastičky Ophthalmo-Septonex nebo Tobrex, problémy jsou i s mastí Framykoin. "Bohužel nelze specifikovat, jaká léčiva teď chybějí nejvíc. Výpadky se dotýkají všech skupin léčivých přípravků a informace o dostupnosti se mění ze dne na den," řekla TN.cz mluvčí SÚKLu Klára Brunclíková.

Související obsah

O poznání větší komplikací je však omezení dodávek léku Actilyse, který rozpouští krevní sraženiny a používá se u pacientů s infarktem nebo mozkovou příhodou. Na zajištění jeho dodávek spolupracuje SÚKL s ministerstvem zdravotnictví, distributory i lékárníky. 

"Věříme, že naše společné úsilí odvrátilo hrozbu nedostupnosti léčivých přípravků Actilyse v České republice. A v případě dalšího nepříznivého vývoje jsme připraveni využít všech kompetencí, abychom ochránili české pacienty," uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Za výpadky léků podle Brunclíkové nejčastěji stojí obchodní důvody, zánik registrace, zpoždění dodávky, zvýšená poptávka nebo nízká výše maximální ceny.

Související obsah

Třeba některé masti i prášky zvládají lékárny pacientům připravit samy ze svých zásob. "Nedostupnost předepsaného léku lze řešit generickou alternativou. Lékárníci dokážou ve většině případů najít náhradu nebo náhradní lék připravit. Výpadky, které by nebyly řešitelné, jsou naštěstí zatím výjimečné," konstatoval výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem (ČAFF) Filip Vrubel.

Řešení, které by nedostatek úplně odstranilo, prý neexistuje. "SÚKL a ministerstvo zdravotnictví pracují na národní i evropské úrovni na různých strategiích, jak minimalizovat riziko výpadků léčivých přípravků na trhu a jeho dopad na zdraví pacientů. Výpadkům léčiv se však není možné zcela vyvarovat, a to především v případech, kdy je problém způsoben nepředvídatelnými výrobními problémy, závadou v jakosti nebo jinak," uzavřela Brunclíková.

V lékárnách chybí i léky pro děti (09/2022):

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz