Domácí

Lidé zuří kvůli elektrokolům ve městech. Ostrava jim udělala přítrž. ANKETA

Na pěší zónu v centru Ostravy nesmí elektrokoloběžky a elektrokola. Vedení tamní radnice se tak rozhodlo kvůli řadě stížností obyvatel, kteří se tam necítili bezpečně. Ostatní velká města o tomto kroku většinou zatím neuvažují.

V Ostravě začala platit vyhláška, která má chránit bezpečnost chodců na pěší zóně v centru města. Zavedlo ji vedení městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz kvůli řadě stížností, které přicházely od občanů. Ti se totiž cítili ohroženi elektrokoloběžkami a elektrokoly, radnice tyto dopravní prostředky proto zakázala.

Elektrokola a elektrokoloběžky mohly v centru jezdit rychlostí až 16 kilometrů za hodinu. Do centra teď už ale mohou lidé jezdit jedině na kolech a koloběžkách, které nemají elektrický pohon. Zákaz se samozřejmě týká i sdílených elektrokoloběžek, které ve městě půjčují dvě společnosti.

Související obsah

​Stojanů s elektrokoloběžkami bylo v centru Ostravy poměrně hodně. Podporovalo je i vedení města, vidělo v nich totiž způsob, jak omezit automobilovou dopravu v historickém jádru. O nové vyhlášce se vedení dozvědělo až po jejím zavedení. Teď o ní bude debatovat se zástupci obvodu.

"Porušení vyhlášky strážníci řeší individuálně v rámci běžného výkonu služby. Cílené kontroly dodržování vyhlášky však zatím nemáme v plánu," sdělil redakci TN.cz mluvčí Městské policie Ostrava Jindřich Machů. Strážníci už za porušení vyhlášky řidiče v centru pokutují, situaci prý řeší individuálně s maximální pokutou dva tisíce korun.

Související obsah

Situace v jiných městech

"S ohledem na platnou legislativu není příliš možností, jak elektrokoloběžky zakázat. Co jsem se teď ale dočetl v médiích, tak Ostrava zakázala provoz v pěší zóně, kam ale elektrokoloběžka stejně nesmí, pokud jí tedy předtím neudělili výjimku," uvedl pro TN.cz mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Sdílené elektrokoloběžky ale podle jeho slov nejsou v Praze podporovány. "Provozovatelům se nedaří zajistit přísliby na bezproblémové fungování jejich služby. Můžeme se jen dohadovat, zda nemají vůli je skutečně intenzivně prosazovat, nebo to opravdu nedokážou," dodal mluvčí.

Související obsah

​"Magistrát města Brna v tuto chvíli nepřipravuje žádné změny u vjezdů elektrokol či elektrokoloběžek do centra města. Jedinou novinkou je změna tržního řádu města Brna. Díky němu se přesně určí místa pro odstavení sdílených kol a koloběžek včetně jejich elektronických variant," sdělila Zdeňka Obalilová z tiskového střediska brněnského magistrátu.

Podle vyjádření mluvčích dalších měst se na zákaz elektrokoloběžek a elektrokol nepřipravují ani Plzeň nebo například Hradec Králové. Mluvčí královéhradeckého magistrátu Kateřina Rohlíčková však upozorňuje, že s příchodem nového vedení města se to může změnit.

Související obsah

​"Do historického centra na Pernštýnském náměstí platí zákaz sdílených elektrokoloběžek, ty soukromé tam mohou. Elektrokol se to v současné chvíli netýká," vyjádřil se pro TN.cz mluvčí pardubického magistrátu Radim Jelínek.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz