Zajímavosti

Syndrom počítačových očí je nemocí moderní doby. Lze mu ale předejít

Syndrom počítačových očí je nemocí moderní doby. Lze mu ale předejít
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Počítače a mobily se staly součástí našeho každodenního života. V důsledku jejich používání trápí stále více lidí tzv. syndrom počítačových očí. I ten je ale možné léčit. Stačí dodržovat pravidlo 20-20-20.

Bill Gates věří, že "počítače byly zrozeny k řešení problémů, které dříve neexistovaly". Nemůžeme však ignorovat skutečnost, že počítače a mobilní telefony také způsobují problémy, které lidé nikdy předtím nemuseli řešit. Jedním z nich je právě syndrom počítačových očí.

Ten postihuje až 90 procent lidí, kteří tráví u počítače či jiné digitální obrazovky tři a více hodin. Podle lékařů, které citoval deník Gulf News, patří mezi hlavní příznaky suché, podrážděné a unavené oči. Výjimkou nejsou ani nepříjemné bolesti hlavy.

Související obsah

​Pravidlo 20-20-20

V boji proti syndromu počítačových očí lze podniknout několik jednoduchých kroků. Základem je dodržování pravidla 20-20-20. O co jde?

Toto pravidlo v podstatě říká, že množství času stráveného za obrazovkou by mělo být kompenzováno pohledem mimo obrazovku. To znamená střídání 20 minut práce s počítačem a 20 vteřin pohledem mimo digitální záření na objekt, který je vzdálený alespoň 20 stop (cca šest metrů).

Lékaři ale podle deníku VGM doporučují i další tipy. Jedním ze způsobů, jak syndromu počítačových očí zabránit, je používání brýlí, které zmírňují účinky modrého světla, které digitální technologie vyzařují.

Související obsah

​Důležité je ale upravit i úhel pohledu, ze kterého se na obrazovku díváte. Prvním krokem je zajistit, aby člověk seděl vzpřímeně. Druhá věc souvisí s tím, jak daleko je monitor. Nesprávná vzdálenost vede k namáhání očí a bolestem hlavy. Správně by měly být s oči mírně nakloněné dolů, asi 15 až 30 stupňů.

Soustřeďte se také na to, jak často mrkáte. Studie ukazují, že 90 procent lidí trpící tímto syndromem má o 50 procent nižší intenzitu mrkání. Další z možností je i přehodnocení osvětlení v místnosti. Běžné pravidlo říká, že jas na obrazovce by měl odpovídat množství normálního světla v místnosti nebo na pracovišti.

Nemůžete v noci spát? Omezte modré světlo z mobilů a počítačů:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz