Zajímavosti

Střídání času mělo skončit. Za dva týdny nás ale opět čeká tma už v 17 hodin

Střídání času mělo skončit. Za dva týdny nás ale opět čeká tma už v 17 hodin
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Poslední říjnovou neděli si budeme muset opět přeřizovat hodinky o 60 minut zpět. V noci na 30. října přejde Česko na zimní čas, kterému se správně říká standardní nebo také astronomický. Stmívat se tak začne už okolo páté hodiny odpoledne. Střídání letního a standardního času přitom mělo skončit už v roce 2021.

Na konci měsíce nás opět čeká střídání času. Standardní čas, který se nesprávně označuje jako zimní, nastane v noci na neděli 30. října. Ručičky hodinek se posunou ze 3:00 na 2:00.

Střídání letního a standardního času má pokračovat nejméně do roku 2026. Nic na tom nezměnilo ani rozhodnutí Evropské komise, která chtěla změnám času udělat přítrž už od roku 2021. Evropské státy však nakonec nenašly shodu v otázce, u kterého času chtějí zůstat.

Související obsah

​Většina odborníků je pro to, aby platil pouze středoevropský čas. Ten letní má podle nich negativní vliv na člověka a jeho biorytmus. "Ponechání trvalého středoevropského času poskytne lepší seřízení našeho časového biorytmu s denní dobou. A to bude mít pozitivní dopad na zdraví člověka," uvedla už dříve k této problematice Alena Sumová z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR.

Zastánci letního času zase argumentují tím, že večer zůstává déle světlo, takže lidé mohou více času strávit venku. Kvůli přechodu na standardní čas se však začne 30. října stmívat ještě před 17. hodinou (místo původních téměř 18 hodin). Oproti tomu ale mohou lidé vstávat za světla už před sedmou hodinou ranní, a ne zhruba v osm, jak tomu bude ještě 29. října.

Zimní čas bývá mylně považován za protiklad k letnímu času. Tím je však čas standardní (středoevropský). Skutečný zimní čas byl u nás v historii zaveden pouze jednou. Stalo se tak 1. prosince 1946 a skončil 23. února 1947.

Střídání času mělo původně skončit už v roce 2021. Tehdy jsme se ptali Čechů, jaký čas by preferovali:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz