Prezidentské volby 2023

Homofobie uchazeče o Hrad: Fischer pokračuje v útocích na gaye a lesby

Senátor Pavel Fischer, který hodlá podruhé usilovat o prezidentský úřad, stupňuje svou rétoriku namířenou proti homosexuálům. Nejdřív prohlásil, že by příslušníka LGBTQI+ komunity nikdy nejmenoval ústavním soudcem, teď zase odsoudil legalizaci stejnopohlavních manželství s tím, že podporují obchod s dětmi. Kontroverzní výroky od něj zazněly jen pár hodin předtím, než 18letý student z nenávisti k sexuálním menšinám v Bratislavě zavraždil dva homosexuály.

Je to větší problém, než se doposud mohlo zdát. Útok vyšinutého studenta před gay barem v Bratislavě, který zavraždil dva homosexuály, ukázal, že nenávistné projevy vůči sexuálním menšinám ve veřejném prostoru mohou mít tragické následky.

Homofobní názory se přitom pravidelně vyskytují i v českém veřejném prostoru, společnost ale strefování se do LGBTQ+ komunity veskrze neznepokojuje. Téma diskriminace příslušníků této komunity rozdmýchává i senátor Pavel Fischer, který chce po neúspěchu z roku 2018 znovu zabojovat o Pražský hrad. Otevřeně vystupuje proti rovnoprávnosti a používá k tomu polopravdy nebo úplné lži.

Ve středečním rozhovoru pro Deník N prohlásil, že legalizace stejnopohlavních sňatků by šla ruku v ruce s podporou obchodu s dětmi. Zastánci manželství pro všechny podle něj jejich zájmy ignorují. "Kdybychom připustili, že dáme naroveň manželství a stejnopohlavní svazky, posilujeme tím obavy, že se děti budou shánět na trhu a že se s nimi bude obchodovat. Nikdo mě zatím neubezpečil, jak bychom garantovali, že se to nebude dít. Tohle je věc, která by se měla také připomínat," řekl Fischer.

Související obsah

"Já fóbií netrpím a nenávist není můj program, to naprosto odmítám. Na druhou stranu přišly z Bratislavy hrozivé zprávy, které mě úplně vyděsily, o střelbě, o násilí v baru LGBT. A to je věc, která je potřeba, aby se pojmenovala," hájí se Fischer.

Dítě, které vychovávají třeba dvě ženy, se dnes může po úmrtí biologické matky ocitnout v dětském domově. Její partnerka totiž nemá žádná rodičovská práva. A to ani při adopci. Fischer "obchodem s dětmi" patrně naráží na platby náhradním matkám, jejichž služeb však v nemalé míře využívají i heterosexuální páry. 

Svazky LGBTQI+ lidí by se podle Fischera neměly nazývat manželství. "Srovnat práva, proč ne, děti ale chránit a nechat je úplně stranou této debaty. Děti nejsou na prodej," pokračoval. "Zatím se mi zdá, že situace na to není zralá, ale možná se mýlím. Jsem poněkud staromódní člověk, zatím bych manželství říkal vztahu muže a ženy," doplnil.

Není to Fischerův první homofobní přešlap. Už při kampani v roce 2017 na sebe strhl pozornost, když na veřejném vystoupení v katolickém domě v Blansku hlásal, že homosexuála by nejmenoval ústavním soudcem.

Související obsah

"Já můžu za soudce v dobré míře jmenovat pedofily nebo homosexuály, kteří žijí v partnerství, aby to bylo vyrovnané. Tak takového člověka já bych tam nikdy nejmenoval. Protože ústavní soud je poslední instancí, která o­ těchto věcech rozhoduje," uvedl tehdy Fischer.

Záznam jeho projevu se dostal na internet a vyvolal bouři. Fischer se za svá slova omluvil s tím, že patří k zastáncům práva homosexuálů na adopci dětí. O pět let později se zdá, že jeho postoj k LGBTQI+ komunitě je ještě tvrdší.

Sociologové upozorňují, že démonizace homosexuálů vede k pokračování jejich útlaku i pěstování zbytečné nenávisti. Pár hodin poté, co Fischer odsoudil stejnopohlavní sňatky a upřel homosexuálům právo na rodičovství, vyhasly na Slovensku rukou zfanatizovaného studenta životy dvou mladých mužů jen proto, že byli gayové.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz