Naše Česko

V Česku uniká velké množství pitné vody. Problém s potrubím pomáhají řešit drony

V České republice z potrubí uniká asi 15 procent pitné vody. V obcích a městech to dělá desítky milionů kubíků. Bez moderní techniky je velmi těžké úniky objevit. V Jihlavě teď využívají drony, s jejichž pomocí lépe a rychleji objeví místa, kde voda uniká. Vodohospodáři tak mohou díry v potrubí dříve opravit.

Za pomoci dronů se speciálními termokamerami technici prohlížejí potrubí a kontrolují, jestli z něj uniká pitná voda, a případně kde a jak moc. Unikátní metodu zkoušejí v Jihlavě jako první. "Pomocí dronu se provádí hledání skrytých poruch na vodovodech. Jedná se o termo a multispektrálni snímkování povrchu nad důležitými vodovody," vysvětlil postup mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.

Unikátní kontroly vodovodního potrubí za pomoci speciálních dronu v Jihlavě budou probíhat až do konce října. Místo, kde voda uniká, se zobrazí na snímcích barevně jinak než tam, kde je potrubí v pořádku. Dělníci tak mohou lépe a rychleji nalézt přesné místo úniku a potrubí tam opravit.

Související obsah

​Měření a kontroly jsou rozhodně potřeba. "V Jihlavě uniká ročně 513 tisíc metrů krychlových vody, což činí v celkovém objemu ztrátu 14 procent," uvedl Málek.

O podobné množství pitné vody přicházejí obce a města po celé republice. "Ztráty vody ve vodovodní síti u nás dosahují zhruba 14,9 procenta," prozradil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Pro představu, jedná se o zhruba 87 milionů kubíků ztracené pitné vody ročně.

Další unikátní metoda kontroly kanalizace ve městech spočívá v tom, že správci do ní vlévají nezávadné barvivo a zjišťují, kudy trubky vedou. "Provádíme kontrolu, jestli to přiteče drážním potokem nebo kanalizací," vysvětlil Vít Dvořák, pracovník Služeb města Jihlavy. Jedinou komplikací tohoto způsobu kontroly kanalizace je, že lidé, kteří zahlédnou sytě zelenou vodu v potoce, pak na linky vodohospodářů hlásí ekologické havárie.

sei, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz