Naše Česko

Havrani letos přiletěli velmi brzy. Podle odborníka to znamená dvě možnosti

Na Moravu letos přiletěli havrani rekordně brzy. Ornitologové potvrzují, že to může znamenat jen dvě možnosti. Buď se blíží velmi tuhá zima, nebo ptáky vyplašily výbuchy ve válečných zónách na Ukrajině.

Ornitolog Zdeněk Machař pozoruje tahy ptáků už desítky let, ale tak brzký přílet havranů ještě nezaznamenal. "Je tady možnost, že přiletěli, aby se nažrali pořádně ořechů, nabrali podkožní tuk a připravili se na tuhou zimu," prozradil odborník.

Ornitology zaujalo i to, že první předvoj havranů je velmi vyplašený. Na jaře byli ochočení jako domácí slepice a sbírali potravu u silnic. Teď se chovají velmi obezřetně a nepustí k sobě nikoho na stometrovou vzdálenost. "Jsem přesvědčený, že tam muselo dojít k nějakému kontaktu s frontovou linií, kterou oni musejí přecházet, aby se k nám dostali," domnívá se Zdeněk Machař.

Havrani jsou velmi inteligentní a většinou přilétají s přesností několika dnů na přelomu října a listopadu. Meteorologové, kteří předpovídají průběh zimy podle chování přírody, odhadují, že letos budeme svetry opravdu potřebovat.

Související obsah

​Podobná varování ale stojí za to brát s rezervou. Zima roku 2017 patřila k nejteplejším za stovky let, ale předvídači počasí tehdy věštili apokalypsu. "Na smrcích je spousta šišek. Na tújích jsou plody. Spousta šípků, takže si myslím, že ta zima bude asi o něco tužší," předpovídal před pěti lety zahradník Stanislav Sehnálek.

V roce 2015 televize Nova vyzkoušela, jestli není účinnější věštění z karet a kávového lógru. "Vypadá, že bude snížek, bude i mráz. Teď je fakt přemnoženo i vos, takže podle toho by měla být zima taková, jak má být. Na Vánoce by mohlo opravdu trochu zasněžit," řekla tehdy kartářka Helen Silva. Nespadla ale ani vločka – o Vánocích bylo patnáct nad nulou a silničáři tehdy ušetřili desítky milionů za posypový materiál.

sei, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz