Domácí

V Česku působil ruský agent. Měl vazby na novináře a politiky, tvrdí BIS

Bezpečnostní informační služba má informace o ruském agentovi, který působil na území České republiky. Údajně měl vazby na české novináře a politiky, které využíval k nastolování proruské politické agendy.

Na českém území působil ruský agent s vazbami na české novináře a politiky. Kontakty následně využíval k nastolování proruské agendy. Informoval o tom ředitel BIS Michal Koudelka na tiskové konferenci po jednání s premiérem Petrem Fialou, na které hovořil o výroční zprávě.

Agent byl součástí "vlivové skupiny", která měla údajně dostatek finančních prostředků k tomu, aby udržovala a rozšiřovala okruh proruských novinářů a aktivistů. Údajně jim hradila náklady na přípravu materiálů i cesty do zahraničí.

Zda šlo o finance z Česka či zahraničí, šéf kontrarozvědky neuvedl. Aktivity ruských špionů se ale podle něj podařilo utlumit. Více se k věci z bezpečnostních důvodů BIS údajně nemůže vyjadřovat. Případ měl být ale uzavřen právě v roce 2021.

Související obsah

​"Já opravdu nesmím jít do podrobností, ani naznačovat charakter informací, které dostávám. Ale skutečně mohu říct, že informace, které dostávám, jsou důležité a jsou využívány pro naše rozhodnutí, kterými se snažíme posílit bezpečnost ČR," uvedl premiér Petr Fiala. S Koudelkou je prý v pravidelném kontaktu.

Bezpečnostní informační služba ve své výroční zprávě dále píše, že nezaznamenala spojitost mezi dezinformacemi a loňskými sněmovními volbami. Podle Koudelky jsou ale dezinformace stále jedním z největších rizik.

Koudelka upozornil na dezinformátory dvojího typu. Za první skupinu označil ty, kteří šíří dezinformace v sociálních bublinách a pravost jejich tvrzení je snadné rozeznat. Za nebezpečnější skupinu považuje dezinformátory, kteří útočí na státní rovině. Jako dezinformátora označil Rusko a jím ovládaná média. Zmínil i "proruskou pátou kolonu". 

Související obsah

​Navzdory pozornosti české společnosti, která je prioritně zaměřená na vztahy s Ruskem, upozorňuje BIS i na Čínu. Ta údajně představuje rostoucí komplexní zpravodajskou hrozbu. Kontrarozvědka měla v roce 2021 zaznamenat několik vlivových operací ve prospěch čínských zahraničně-politických zájmů na úkor zájmů ČR.

Vedle vlivových aktivit působily čínské zpravodajské struktury v ČR pod diplomatickým či novinářským krytím. Měly zde vykonávat zpravodajské aktivity a zajímaly se zejména o politickou situaci a povolební scénáře u nás.

Čína se také v posledních letech zařadila k nejaktivnějším aktérům na poli kybernetických útoků. Celosvětové pronikání čínských technologií do důležitých sítí státní infrastruktury v kombinaci s masivním sledováním internetu považuje BIS za zásadní bezpečnostní hrozbu.

Konec ruských turistů v Česku. Vláda jim zakázala vstup na naše území:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz