Počasí

V pondělí padaly teplotní rekordy. Hezké počasí ale skončí

V pondělí padaly teplotní rekordy. Hezké počasí ale skončí
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Do Česka proudí velmi teplý vzduch od jihu až jihozápadu a druhý den po sobě na území Česka teploty kulminovaly na letních hodnotách – v neděli bylo 25 °C ve Strakonicích, v pondělí 25,5 °C v Javorníku a padají teplotní rekordy. Teplotní rekordy jsme ale přepisovali i nejnižší noční minimální – v Hejnici teplota vzduchu neklesla pod 16,2 °C. Z letních teplot ale už brzy klesneme k nule.

Z letních teplot k nule

Pondělní počasí nemělo chybu – až desetihodinová délka slunečního svitu a průměrné denní teploty místy odpovídají začátku září. V místech se slunečnou oblohou teploty kulminovaly většinou nad 20 °C – vůbec nejtepleji bylo v Javorníku 25,5 °C, ve Frýdku-Místku 24 °C, v Jičíně 23,4 °C, v Praze-Karlově 21,4 °C, v Pardubicích 22,8 °C.

Teplo je ale i na horách – na Churáňově 21,4 °C, v Peci pod Sněžkou 17 °C. Pouze v místech s nízkou oblačností bylo chladněji – v Kocelovicích 14 °C. Teplotní rekordy byly často z roku 2017 – tehdy teploty kulminovaly také vysoko nad dlouhodobým normálem.

Související obsah

​Teplé jižní proudění ukončí během úterý přechod studené fronty. Po rozplynutí ranních mlh a nízké oblačnosti bude jasno až polojasno. Postupně bude od severozápadu docházet k přibývání oblačnosti, později odpoledne očekáváme od severozápadu déšť nebo přeháňky, ojediněle i bouřky. Ale odpolední teploty před přechodem studené fronty opět vysoko – mezi 16 až 21 °C.

Pak nás ale čeká pád. Ve čtvrtek po ránu a dopoledne budou kvůli malé oblačnosti nejnižší ranní teploty klesat jen k 5 až 0 °C. V odpoledních maximech to budou teploty mezi 10 až 15 °C. Při nedostatečném oblečení hrozí nachlazení. O víkendu sice půjdou teploty nahoru, ale místy musíme počítat s deštěm nebo přeháňkami.

V úterý se už bude hodit deštník | Zdroj: TN.cz

Nad Evropou panují velké teplotní rozdíly

Výrazně nadprůměrné teploty panují v celé Evropě střední – také v Německu dnešní nejvyšší teploty dosahovaly letní hranice, tj. 25 °C. Na jihu Evropy – na jihu Španělska nejvyšší odpolední teploty stoupají na 31 °C. To na severu Skandinávie se odpolední teploty zastavují nejčastěji do 10 °C.

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz