Domácí

V lékárnách chybí penicilin. Alternativy jsou dražší a nemusí být vždy vhodné

V lékárnách chybí penicilin. Alternativy jsou dražší a nemusí být vždy vhodné
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

S masivním výpadkem penicilinu se potýkají české lékárny. Základní antibiotikum, které se používá například k léčbě angíny, už lidé na řadě míst vůbec neseženou. Odborníci navíc zatím netuší, kdy budou léky znovu k dostání.

Lékárny v Česku postupně doprodávají své tenké zásoby penicilinu. Lék však kvůli masivnímu výpadku farmaceuti už nemohou znovu objednat ani u distributorů. V mnoha krajích napříč Českem tak toto základní antibiotikum pacienti vůbec neseženou.

"V minulých dnech a týdnech nešel penicilin objednat. Je tam výpadek. Důvod úplně neznáme. Řada lékáren penicilin nemá k dispozici a nemůže ho objednat u dodavatelů," řekla TN.cz mluvčí České lékárnické komory (ČLnK) Michaela Bažantová.

Související obsah

Výpadek základního penicilinu eviduje ve své databázi i Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). "Situace je problematická především u léků s léčivou látkou fenoxymethylpenicilin, došlo totiž k výpadkům u většiny těchto léčivých přípravků, a to nejčastěji kvůli problémům ve výrobě, z kapacitních a distribučních důvodů, ale i vzhledem k vyprodání zásob kvůli výpadkům konkurenčních léčivých přípravků," vysvětlila mluvčí SÚKLu Klára Brunclíková.

Dodávky by se podle předpokladů měly obnovit na začátku listopadu. Redakce TN.cz oslovila i distribuční společnost Sandoz. K nastalé situaci se však zatím nikdo nevyjádřil.

O nedostatku penicilinu na trhu vědí také praktici. "Výpadek má být dlouhodobý a nikdo není schopen říci, do kdy bude trvat. Je to základní antibiotikum s minimem nežádoucích účinků. U vybraných chorob funguje dobře a nejsou na něj rezistence," sdělil TN.cz předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Jiná antibiotika

Právě penicilin je podle lékařů první volbou u antibiotik. Navíc je levný. Neznamená to ale, že by se bez něj například angína nedala léčit. "Musíme však sáhnout po nějakých antibioticích, která bychom normálně nepoužili. Třeba ta se širším spektrem účinku, například aminopeniciliny. Jsou však vyhrazeny pro jiné a vážnější infekce," poznamenal Šonka.

Související obsah

U pacientů se pak může zvýšit riziko antibiotické rezistence. Léky tudíž nebudou tak účinné v případě, že člověk se bude později potýkat s vážnějším onemocněním. Náhrady za základní antibiotika navíc bývají také dražší.

Masivní výpadek

Výpadky nejrůznějších medikamentů nejsou ničím neobvyklým. V současné době se s nimi lékaři i farmaceuti potýkají poměrně často. Chybí třeba oční mastičky nebo i prášky používané při infarktu. Více se dozvíte v tomto článku na TN.cz.

Nedostatek penicilinu na trhu je však vážným problémem. "Že by dlouhodobě nebylo na trhu základní antibiotikum typu penicilin, to si za svou 20letou kariéru nepamatuji," uzavřel Šonka.

Česko trápí také nedostatek lékařů. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz