Zajímavosti

Orionidy i zatmění Slunce! Nebe koncem října chystá pozoruhodnou podívanou

Orionidy i zatmění Slunce! Nebe koncem října chystá pozoruhodnou podívanou
Meteorický roj Orionidy | Zdroj: Se svolením Petra Horálka/FÚ v Opavě

Konec října se nese v duchu zajímavých nebeských úkazů. Čeká nás nejen meteorický roj Orionidy, který je způsobený prachovými částicemi z Halleyovy komety, ale také částečné zatmění Slunce, jež bude dobře pozorovatelné z území Česka i Slovenska.

Konec října letos přinese Česku pozoruhodnou podívanou. Meteorický roj Orionidů je aktivní už několik dní, kulminovat ale bude tento pátek 21. října časně ráno, pouhé čtyři dny před novem. To ukazuje na lepší viditelnost, protože Měsíc svým svitem nebude pozorování Orionid nijak rušit, jak uvádí Fyzikální ústav v Opavě (FÚ v Opavě).

O víkendu se tak můžete na tmavé obloze daleko od měst dočkat až desítky rojových meteorů za hodinu. Aktivita roje je pozvolná, trvá déle než měsíc, od 2. října až do 7. listopadu, má tedy smysl roj sledovat i několik nocí před pátkem a po něm. Orionidy způsobuje zánik ledo-prachových částic ze slavné Halleyovy komety v zemské atmosféře. 

Související obsah

​Rychlost meteorů je přibližně 66 km/s. "Bod na obloze, odkud meteory zdánlivě vylétají, se promítá do severovýchodní části souhvězdí Orionu a stoupá nad obzor v průběhu pozdních nočních hodin. Nejlepší podmínky pro pozorování proto bývají ve druhé polovině noci a nad ránem, tedy mezi 1. až 5. hodinou ranní," popisuje astronom Petr Horálek.

Po víkendu nastane v úterý 25. října výrazné částečné zatmění Slunce. Česko i Slovensko se bude nacházet v oblasti, kde úkaz dosáhne více než 40% zákrytu Slunce Měsícem. Maximum částečného zatmění proběhne mezi 12:14 – 12:27 a konec bude 20 až 35 minut před 14. hodinou.

Související obsah

​"Na územích Česka a Slovenska bude viditelné kolem poledne, tedy prakticky nejvýše nad obzorem. Celý úkaz potrvá více jak dvě hodiny a pozorovat jej bude možné pouhýma očima, ale raději přes bezpečný filtr. Začne nejdříve v Česku okolo 11:11, kdy se z pravého kraje začne do slunečního disku 'zakusovat' silueta tmavého Měsíce v novu," nastínil Horálek.

Tabulka viditelnosti zatmění Slunce 25. října 2022 | Zdroj: Se svolením Petra Horálka/FÚ v Opavě

​Nezapomeňte ale na ochranu zraku, varují odborníci. "Při pozorování zatmění Slunce je zapotřebí dodržovat bezpečnostní pravidla. Při přímém pohledu na Slunce hrozí vážné, či dokonce trvalé poškození zraku. Každé přímé pozorování Slunce vyžaduje použití speciálního filtru," nabádá Horálek a doporučuje speciální brýle nebo fólie.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz