Zahraničí

Nový test včas odhalí čtyři druhy rakoviny. Zachránit může tisíce životů

Nový test včas odhalí čtyři druhy rakoviny. Zachránit může tisíce životů
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Vědci z Británie a Rakouska vyvinuli nový jednoduchý test, který může odhalit hned čtyři druhy rakoviny. Stěrem z děložního čípku budou lékaři schopni odhalit i rakovinu prsu, dělohy a vaječníků. Vědci věří, že jej už brzy dostanou do ordinací.

Lékaři budou již brzy schopni jednoduše a včas odhalit rakovinu prsu, děložního čípku, dělohy a vaječníků . Informoval o tom britský list The Guardian. Stačit jim k tomu bude pouze stěr z děložního hrdla. Nový přesnější test, který lépe odhaluje změny v buňkách, společně vyvinuli vědci z Univerzity Innsbruck v Rakousku a britské University College London (UCL).

V odhalení rakoviny děložního čípku je tento test úspěšnější než ty předchozí. Stěrem lze navíc zjistit také rizikové geny nebo přítomnost lidského papilomaviru (HPV), který způsobuje většinu případů rakoviny děložního čípku.

Lékaři tak budou moci předvídat vznik nádoru ještě před jeho vznikem a včas zahájit léčbu. Například u pacientek infikovaných HPV byli lékaři s 55% úspěšností schopni až čtyři roky dopředu předpovědět vznik nádorového bujení. Rakovina bývá navíc v raných stádiích bezpříznaková. Včasná detekce je proto velmi důležitá.

Související obsah

"Vznik nových celostních screeningových metod na základě stávajícího efektivního odběru vzorků z děložního čípku nabízí velký potenciál pro prevenci rakoviny," myslí si profesor Martin Widschwendter z UCL, který se vývoji nové metody detekce zhoubných nádorů ženských orgánů věnuje už dvě desetiletí.

Například rakovina prsu patří mezi nejčastější onkologická onemocnění v Česku. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR je tento typ zhoubného nádoru ročně odhalen u přibližně 7 200 žen a je tak nejčastějším druhem rakoviny v ženské části populace. Zároveň je pro ženy druhou nejsmrtelnější rakovinou.

Naopak počty nemocných rakovinou děložního čípku v ČR klesají. Může za to především očkování proti HPV, na které dnes už běžně přispívají zdravotní pojišťovny.

Související obsah

Nový test funguje na základě detekce metylace DNA. To je proces, kdy se na lidskou DNA, která buňky řídí, "přilepí" drobné molekuly a ovlivňují tak, která část DNA je aktivní. Tento proces je přirozený. Podle toho, které části DNA jsou metylovány, ale vědci můžou zjistit, jestli buňkám hrozí změna ve zhoubný nádor.

Podle doktorky Chiary Herzogové z Univerzity Innsbruck přitom zavedení testu v gynekologických ordinacích nemusí být vzdálenou hudbou budoucnosti. "Celé to zní futuristicky, ale věřím, že se nám výzkum podaří převést do praxe už brzy," sdělila deníku Daily Mail.

Rakovina vaječníků ročně v Česku zasáhne až 900 žen, hlavní je prevence: 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz