Domácí

Při nakupování jde snadno ušetřit. Stačí dodržet pár jednoduchých rad

Při nakupování jde snadno ušetřit. Stačí dodržet pár jednoduchých rad
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Zdražování se v poslední době dotýká téměř všeho a výrazně je znát například při nákupu potravin. Lidé proto hledají různé způsoby, jak ušetřit. Existuje přitom pár velmi jednoduchých tipů, které fungují. Zároveň díky nim není nutné si odepřít své oblíbené pochoutky.

Češi se při nakupování potravin velmi často řídí cenou. Z průzkumu CVVM vyplynulo, že cena je nejdůležitější parametr při nákupu potravin hned pro 51 % dotázaných. Růst cen navíc nutí všímat si cenovek i lidi, kteří peníze dosud tolik neřešili. Ušetřit při nakupování přitom nemusí být moc komplikované, výrazně pomoci totiž může dodržování jen pár základních rad.

Vyplatí se sáhnout do mrazáku

Čerstvé ovoce je dobré, ale zvláště mimo sezónu se hodí některé druhy ovoce a zeleniny kupovat mražené. Kromě ceny je další výhodou produktů z mraženého oddělení fakt, že je zboží často již umyté a nakrájené. Čerstvě zmrazené ovoce a zelenina navíc někdy obsahují dokonce více vitaminů než čerstvé, které byly skladovány několik dnů.

"Čerstvé produkty mohou během skladování nebo vaření ztratit polovinu i více vitaminů a fytonutrientů. Při mrazení se ztratí méně vitaminů A a E rozpustných v tucích ve srovnání s vitaminy rozpustnými ve vodě, jako je například vitamin C. Mražené produkty mohou obsahovat více vitaminů a fytonutrientů než několik dnů staré čerstvé potraviny," uvedl Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Lepší sušené než konzervované

Luštěniny poskytují spoustu rostlinných bílkovin a zdravou vlákninu. Mnoho lidí však má tendenci používat konzervy, ale levnější alternativou je sušená čočka nebo fazole.

Související obsah

Nakupujte sezónní a místní

Hodit se může také pořídit si sezónní kalendář na ovoce a zeleninu. Budete tak vědět, co je zrovna v sezóně. Nejenže díky tomu můžete ušetřit, ale také ochráníte životní prostředí a podpoříte místní farmáře. Navíc jsou tyto potraviny méně kontaminované pesticidy.

Využijte slevové akce

Češi slevové akce milují. Zejména u produktů s dlouhým datem minimální trvanlivosti má smysl je nakupovat předem.

Sledujte konec spotřeby

Pokud se čerstvému ​​zboží, jako je například jogurt, blíží konec doby prodeje, tak bývá často zlevněné. Lze tak ušetřit i desítky procent z původní ceny.

Používejte aplikace

Mnoho supermarketů nabízí své vlastní aplikace, se kterými můžete také ušetřit díky různým slevovým akcím a kuponům. Lidé s kartičkou daného obchodu také například sbírají body, které pak sníží výslednou cenu nebo poslouží k nákupu speciálního zboží. 

Nákup těsně před uzavřením obchodu

Krátce před uzavřením některých obchodů je mnoho produktů, jako je například pečivo, k dispozici za výhodnější cenu a můžete hodně ušetřit. 

Ceny potravin dále rostou. Podívejte se, kam se mohou vyšplhat podle ekonoma:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz