Domácí

Na Vysočině zvažují výstavbu větrných elektráren. Někteří lidé jsou proti

V souvislosti s energetickou krizí se mění postoje lidí i úřadů ohledně obnovitelných zdrojů. Na Vysočině, která dlouhodobě odmítala nové větrné elektrárny, teď přemýšlejí, že by jejich výstavbu začali znovu povolovat.

Za vesnicí Puklice na Jihlavsku by mohlo brzy vyrůst několik větrných elektráren. Všichni tamní obyvatelé se na tom ale neshodnou. Vedení obce nabídky hned dvou firem zvažuje, do obecní kasy by přitekly ročně až 4 000 000 korun.

"Nechci to. Protože to dělá hluk. Byla jsem u známé, a to se nedá," uvedla jedna z obyvatelek. "Mně se zdá, že to má blbý dopad na životní prostředí i na lidi. Nedůvěřuji tomu," řekl další člověk. "Přinese to nějaké peníze obci," myslí si zase jiný oslovený. "Nevadí mi to. Osobně proti tomu nic nemám," uzavřel poslední dotázaný.

Související obsah

V kraji Vysočina je aktuálně postaveno sedm větrných elektráren. Od roku 2009 ale další výstavbu větrných turbín kraj ani obce nepovolovaly. Teď obrací. "Vedení kraje Vysočina vnímá, že se s ohledem na energetickou krizi pohled na umisťování větrných elektráren proměnil. I pohled té současné rady kraje je k těmto zdrojům více vstřícnější, než tomu bylo v minulosti," sdělila náměstkyně hejtmana Vysočiny Hana Hajnová (Piráti).

Ani vedení Puklic proti výstavbě není. Chce se svými obyvateli o celé věci vést veřejnou diskusi a možná i vyhlásit referendum.

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz