Zahraničí

Bývalý ruský diplomat řekl, co by Putin udělal v případě příměří

Bývalý ruský diplomat řekl, co by Putin udělal v případě příměří
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Bývalý představitel ruské mise při OSN v Ženevě Boris Bondarev popsal důvody své rezignace po začátku války na Ukrajině. Prezident Vladimir Putin podle něj mění Rusko ve fašistický stát, kterému v budoucnu může hrozit občanská válka. Řekl také, jak by to vypadalo, kdyby se dohodlo příměří na Ukrajině.

"Invaze na Ukrajinu znamenala, že bylo nemožné popírat, jak moc se z Ruska stala brutální a represivní země," napsal ve své eseji pro magazín Foreign Affairs Bondarev. Šlo podle něj o krok, kterým si chtěl Putin podmanit sousední zemi a vymazat její etnickou identitu.

"Válka ukazuje, že Rusko už není jen diktátorské a agresivní. Stal se z něj fašistický stát," upozornil Bondarev. Uvědomil si to podle svých slov ihned po invazi. "Tohle je začátek konce," řekl své manželce a společně se shodli, že musí ve své diplomatické pozici skončit.

V eseji také popsal, co by se stalo, pokud by Ukrajinci s Rusy podepsali příměří. "Pokud bude souhlasit s příměřím, udělá to pouze, aby si ruští vojáci odpočinuli předtím, než bude znovu pokračovat v boji," napsal. "Pokud se mu na Ukrajině podaří zvítězit, Putin se pravděpodobně přesune na další postsovětský stát, jako je Moldavsko, kde už Moskva podporuje odtrženou oblast," dodal.

Související obsah

Jediný způsob, jak válku na Ukrajině zastavit, je tedy podle něj vítězství Kyjeva. "S širokou podporou NATO je Ukrajina schopná postupně porazit Rusko na východě a jihu tak, jak to zvládla na severu," sdělil.

Poražený Putin by následně musel Rusům vysvětlit, proč jejich příbuzní umírali zbytečně. Zároveň by ekonomika byla naprosto zničená západními sankcemi. "Pokud Putin ucítí, že je jeho moc v ohrožení, použije každý dostupný nástroj," varoval však pro kanadskou stanici CBC.

Související obsah

V tom případě by ale podle něj hrozilo, že se obyvatelé sjednotí za ještě šílenějším lídrem. V tom případě by byla možná občanská válka, další agrese a v nejhorším případě obojí. 

Pokud Putin padne, měl by Západ podle Bondareva Rusku pomáhat. "Může se to zdát kontraintuitivní a nevkusné a jakákoli pomoc by musela být podmíněná politickou reformou. Rusko ale bude po prohře potřebovat finanční pomoc a nabídkou dostatečných financí získají Spojené státy a Evropa vliv v poputinovském boji o moc," prohlásil.

Bondarev rezignoval na konci května. Věnoval se především tématu odzbrojování, upozornila agentura AP. V diplomatických službách byl posledních 20 let. 

Ukrajinská ofenziva postupuje:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz