Zahraničí

Zřítila se další stíhačka F-35. O nákupu letounů jedná české ministerstvo obrany

Zřítila se další stíhačka F-35. O nákupu letounů jedná české ministerstvo obrany
Americký bojový letoun Lockheed Martin F-35 Lighting II | Zdroj: Profimedia

Stíhačka F-35 amerického letectva se zřítila ve středu ve Spojených státech. Pilotovi se podařilo katapultovat. Jedná se už o druhou letošní nehodu těchto strojů. Nákup letounů zvažuje české ministerstvo obrany.

Středeční let bojového letounu Lockheed Martin F-35 Lightning II skončil havárií. Zřítil se asi ve čtvrt na šest večer tamního času poblíž přistávací plochy u základny Hill v Utahu, informovala americký portál The Avionist.

Pilotovi se podařilo katapultovat, pád letadla přežil. Zdravotníci jej převezli do nemocnice na pozorování, bližší informace k jeho zdravotnímu stavu ale nejsou k dispozici.

"Byl jsem doma, sekal jsem trávu a pozoroval jsem skupinu F-35, jak jdou na přistání jako normálně. Rádi jejich odlety a přílety pozorujeme," popsal pro americkou CNN svědek Scott Phillips, který bydlí nedaleko základny. "Při přibližování to vypadalo, jakoby jedna F-35 začala ztrácet výkon a zmizela za stromy. Další věc, kterou jsem viděl, byl požár," doplnil. Letos se jedná už o druhou nehodu F-35. První se zřítila při přistávání na americkou letadlovou loď USS Carl Vinson v lednu.

Související obsah

Nákup stíhaček F-35 zvažuje české ministerstvo obrany. Jeho zástupci před několika dny jednali s Američany. "Diskutovány byly například otázky financování, zkušenosti s ostatními státy provozujícími tento typ letounu, výcvikové kapacity a možnosti jejich sdílení. Dále také termíny dodávek letounů v souvislosti s přípravou veškeré infrastruktury anebo příprava personálu," uvedla náměstkyně pro řízení ekonomické sekce ministerstva obrany a vedoucí českého vyjednávacího týmu Blanka Cupáková.

F-35 je víceúčelový bojový letoun vybavený stealth technologií páté generace. První let byl v roce 2006. Dolet se podle různých verzí pohybuje kolem 2 000 kilometrů. Letoun je vybaven 25milimetrovým rotačním kanonem a může nést až 8 200 kilogramů bomb a raket. Cena za verzi F-35A se nyní podle agentury Reuters pohybuje kolem 79 milionů dolarů, tedy téměř dvě miliardy korun.

Stíhačky F-35 hlásí další technický problém. 500 strojů nesmí létat (7/2022):

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz