Domácí

Praha se chlubila darovanými tramvajemi Ukrajině. Lidi naštvalo, co na nich je napsané

Pražský dopravní podnik daruje městům na Ukrajině zasaženým válkou tramvaje, které už vyřadil z provozu. Do poničeného Charkova už míří čtyři vozy. Jejich nakládání na přívěsy kamionů se neobešlo bez ostudy. Lidé na sociálních sítích ve velkém poukazují na nápis, jenž považují za neuctivý.

Vůz jede do šrotu. Taková slova se spolu s výstražným vykřičníkem objevila na displeji tramvají, které pražský dopravní podnik ve spolupráci s hlavním městem posílá do ruskou válkou zdecimovaného Charkova na Ukrajině.

"Asi to dělníkům v dopravním podniku přijde vtipné. V mých očích je to trapné. Škoda, že tam nedali třeba text: jedeme sloužit Ukrajině," podotkl Ondřej. "Vůz jede do šrotu? Trošku neuctivé k městu Charkov," souhlasil Martin. A Jakub si přisadil: "Tak tohle je velká amatérština!"

Fotku s nevhodným nápisem si na twitteru vystavil i náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (za Prahu sobě). "Do Charkova odjíždí první čtyři tramvaje," napsal ke snímku. I pod jeho příspěvkem se strhla debata, proč nebylo možné vozy opatřit citlivějším textem. Scheinherr ho po necelých třech hodinách bez vysvětlení smazal.

Scheinherr s tramvajemi pro Ukrajinu | Zdroj: Twitter Adama Scheinherra

Záměr v tom podle dopravního podniku nebyl. "Tento nápis bohužel zůstal na dvou tramvajích poté, co před zhruba rokem a půl absolvovaly rozlučkovou jízdu, byly vyřazeny z provozu a odstaveny ve vozovně Hloubětín. Pokud se nenajdou zájemci na odkoupení, tak skutečně některé tramvaje končí jako druhotná surovina, tedy jdou doslova do šrotu. Nápis byl proto myšlen v nadsázce a objevil se při zatahování tramvají na poslední jízdě do vozovny. Je proto poplatný dané době, tedy první polovině roku 2021. Bohužel tam už zůstal až dodnes," řekl TN.cz mluvčí Daniel Šabík.

Přitom oznámit věnování vyřazených tramvají Ukrajině zvládl pražský dopravce bez problémů. "Pražské tramvaje míří na Ukrajinu. Ve spolupráci s Prahou prostřednictvím Člověka v tísni posíláme Ukrajině tolik potřebná vozidla MHD. První čtyři tramvaje dnes (ve čtvrtek) ráno vyrazily do Charkova. Ať dobře slouží!" uvedl.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz