Domácí

Pražský soud osvobodil Rusa, který měl napomáhat při únosu 11 lidí

Pražský soud osvobodil Rusa, který měl napomáhat při únosu 11 lidí
Alexandr Frančetti u soudu 14. září 2021 | Zdroj: Profimedia

Městský soud v Praze ve čtvrtek osvobodil Alexandra Frančettiho. Ruský občan byl obžalován z činnosti, která vedla k únosu 11 proukrajinsky smýšlejících lidí při ruské anexi Krymu v roce 2014. Za organizaci skupiny, která měla plánovat teroristický útok, hrozilo Frančettimu patnáctileté vězení.

Pražský městský soud rozhodl ve čtvrtek o osudu ruského občana Alexandra Frančettiho. Tomu hrozilo až patnáctileté vězení za organizaci teroristické skupiny na Ukrajině. Soud jej nakonec osvobodil.

Frančetti byl obžalován kvůli svým akcím na Ukrajině v roce 2014, kdy Rusko anektovalo Krymský poloostrov. Podle obžaloby měl založit a organizovat ozbrojenou skupinu Sevastopolská obrana. Ta měla provádět průzkum terénu, monitorovat elektrické a plynové vedení či pohyb lidí v oblasti Sevastopolu.

Související obsah

Tyto informace měl Frančetti následně předat ruské armádě. Ta na jejich základě unesla 11 proukrajinsky smýšlejících občanů Krymu. Na muže byl krátce po anexi vydán zatykač. Sám Frančetti však odmítá, že by učinil cokoliv špatného.

Česká policie na žádost Ukrajinců zadržela Frančettiho loni v září. Pražské soudy rozhodly o jeho vydání zpět na Ukrajinu, vrchní soud ale toto usnesení zrušil. Důvodem je válka na Ukrajině, kvůli které existovaly obavy, že budou porušena Frančettiho lidská práva. Proto byl souzen v Česku.

Soud původně vydání posvětil, více v reportáži:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz