Zahraničí

Novou mutaci covidu označují za noční můru. Rychle se šíří a obchází protilátky

Novou mutaci covidu označují za noční můru. Rychle se šíří a obchází protilátky
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Varianta koronaviru známá jako XBB děsí odborníky. Důvodem je především rychlé šíření viru. V zemích, kde se mutace objevila, úřady nyní totiž evidují dvojnásobný počet případů.

Nová mutace covidu-19 XBB se už objevila ve více než 17 zemích po celém světě. Jedná se o subvariantu omikronu. Podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) laboratoře odhalily celkem 800 případů nákazy touto mutací, píše portál Rai News.

Média v Asii přezdívají tomuto typu koronaviru "noční můra". Šíří se totiž velmi rychle a zvyšuje tak počty nemocných. Experti se jí navíc obávají zejména proto, že se dokáže vyhýbat protilátkám získaným proděláním covidu-19 nebo očkováním.

Související obsah

Podle odborníků však zatím nic nenasvědčuje tomu, že by mutace způsobovala vážnější průběh onemocnění. "Odhalujeme spoustu nových variant, které nachází způsob, jak obejít imunitu z vakcín a předchozí infekce změnami na vrcholovém proteinu. XBB se od nich neliší," citoval portál Mirror experta na infekční choroby Johna Swartzeberga.

Neobvyklé nejsou také symptomy. "Příznaky XBB jsou lehké. Jde především o horečky a bolest v krku," uvedl pro portál Economics Times epidemiolog Sunil Kumar.

Poprvé úřady odhalily mutaci v srpnu v Indii. Od té doby se rozšířila například do Bangladéše, Singapuru, Austrálie nebo Spojených států amerických. Případy hlásí také Itálie. Podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) české laboratoře tuto variantu v zemi ještě nezachytily.

Expremiér Andrej Babiš (ANO) se nakazil covidem-19. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz