Domácí

Už žádné výpadky léků. Ministerstvo plánuje zásadní změnu zákona

Ministerstvo zdravotnictví plánuje změnu zákona, která by měla zabránit výpadkům dodávek některých léků. Podle něj by se výrobci nebo distributoři měli zásobit vybranými léky na několik měsíců dopředu. Legislativa by měla být připravená do konce roku.

Dalacin, sirup Ospen nebo mast Framykoin. Lékárny se stále častěji potýkají s výpadky některých léků.

"V českých lékárnách momentálně chybí léčivé přípravky s antibiotikem fenoximethylpenicilinem, který je zjednodušeně nazýván penicilin. Dále chybějí antibiotické oční masti a antibiotické oční kapky," uvedla mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová.

Ministerstvo zdravotnictví proto přišlo s jasným návrhem –⁠ zásoby léků na několik měsíců. "Když dojde k výpadku, my budeme schopní případně ten lék zajistit od někoho jiného," řekl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.

Související obsah

​Týkat by se to mělo hlavně léků na předpis. "Chceme, aby to bylo primárně zaměřené na výrobce léčiv, nicméně určité podmínky tam budou i pro lékárny a distribuci," pokračoval Dvořáček.

Někteří distributoři se předzásobují už teď. "My si vlastní léčiva naskladňujeme. Připravujeme si výrobu prostě s notným předstihem, protože víme, že jsou výrobní problémy nejen v Evropské unii," sdělil Jan Šimon z Asociace evropských distributorů léčiv.

Související obsah

Kontrolovat zásoby by pak měl Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). "Jsme připraveni právě v rámci toho, jaké máme expertní know-how, jaké máme právě třeba informace z inspekcí a z toho terénu, poskytnout ministerstvu zdravotnictví veškerou součinnost, aby ten legislativní záměr mohl být vytvořen," ubezpečila jeho ředitelka Irena Storová.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce toto téma také otevřít na příštím jednání se svými protějšky z členských států Evropské unie. Diskutovat chce i s výrobci léků o tom, jak by dostupnost léků mohla sedmadvacítka podpořit.

drz, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz