Domácí

Ve městech chybí i tisíce parkovacích míst. V Praze se může jejich počet snížit

Problémy s parkováním mají prakticky všechna česká města a hlavně jejich centra. Někde chybí i tisíce parkovacích míst. Vedení měst se problém snaží řešit různými způsoby. Třeba rezidenčními zónami, stavbami nových parkovacích domů nebo úpravami ulic.

Půl království za volné parkovací místo. Hlavně centra měst jsou přeplněná. Jen v Jihlavě chybí 4 000 parkovacích míst. Najít jedno volné trvá i 20 minut a zaparkujete třeba až 15 minut pěšky od centra.

Pomoci by měl připravovaný rezidenční systém a úprava ulic ve městě. "Zjendosměrnění ulic. Tam, kde se jezdí obousměrně, tak z jednoho pruhu se stanou nová parkovací místa," avizoval změny mluvčí jihlavského magistrátu Radovan Daněk.

Problém s parkováním mají lidé i v Českých Budějovicích, hlavně v centru města kolikrát nenajdou místo ani rezidenti. "Buduje se parkovací dům s kapacitou 500 míst," upozornil náměstek primátora Českých Budějovic Petr Holický (ANO).  

Související obsah

Ve město parkovacích domů se kvůli nedostatku míst mění Liberec. "Máme teď připraveno v projektové dokumentaci šest velkých staveb, zejména ohledně parkování na sídlišti," řekl náměstek libereckého primátora Jiří Šolc (ANO). V Liberci se aktuálně staví nový parkovací dům za čtvrt miliardy korun, parkování tam kvůli tomu bude omezené až do konce příštího roku.

Nedostatek parkovacích míst trápí i Ostravu, chybí jich tam totiž tisíce. "Stavíme několik parkovacích domů," řekl náměstek ostravského primátora Miroslav Svozil (ODS). 

Parkovací místa chybí i v Pardubicích. "O parkování je enormní zájem, nicméně my se snažíme řidičům vyjít vstříc takzvaným chytrým monitoringem parkovacích míst," prozradil mluvčí města Radim Jelínek. Unikátní čipy ve vozovkách některých pardubických parkovišť poznají volná místa, ta se pak zobrazí na informačních tabulích a v mobilních telefonech řidičů přihlášených do městského systému. 

V Praze se počet míst možná sníží

Zatímco jinde vymýšlí, jak získat nová parkovací místa, radní v Praze se rozhodli minimální počet parkovacích míst u novostaveb snížit. Některé nové domy by tak vůbec nemusely mít vyhrazená stání pro auta. Radní si od toho slibují levnější byty i lepší ovzduší.

Na 1 300 000 Pražanů loni připadal skoro stejný počet motorových vozidel. Pražský magistrát teď vzal nedostatek parkovacích míst za druhý konec a schválil snížení minimálního počtu parkovacích míst, který musí stavebníci budovat u nových a rekonstruovaných rezidenčních domů.

"Došlo k vylepšení mapy, která zohledňuje oba parametry. To je umístění a vzdálenost k veřejné dopravě," prohlásil náměstek pražského primátora Petr Hlaváček (STAN). Například kdyby se na Smíchově, který je ve třetí zóně, stavěl nový bytový dům pro 40 lidí, musel by mít alespoň 36 parkovacích míst, po snížení limitů by jich stačilo jen 12.

Související obsah

Bez nutnosti garáží a parkovacího stání má být levnější výstavba a nakonec prý i levnější a dostupnější byty pro lidi. Bez parkovacích míst pak méně aut a čistší vzduch.

"Počítáme, že by to každou bytovou jednotku mohlo zlevnit o jeden až dva miliony. Když ta auta nejsou okamžitě k dispozici, tak po městě nejezdí, neucpávají dopravu a nezhoršují ovzduší," poznamenal místostarosta Prahy 7 Pavel Zelenka (Praha sobě). "Je to jejich snaha právě vytlačit auta pryč, jenže ono to způsobí takový chaos, že ta auta budou parkovat na chodnících, na trávě a tak dále," myslí si starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS).

Městské části mají teď přes měsíc možnost návrh připomínkovat. Rozhodnutí pak bude už na nové radě města.

kdu, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz