Zahraničí

Smrtící virus se dál plíživě šíří. Vědci konečně řekli, jak by se dal zastavit

Smrtící virus se dál plíživě šíří. Vědci konečně řekli, jak by se dal zastavit
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Krymsko-konžská hemoragická horečka (CCHF), před kterou od léta varují přední epidemiologové, se stále šíří zejména v afrických státech. Letos se ale několik případů potvrdilo i v Evropě. Odborníci už naštěstí vyšli vstříc světlu na konci tunelu, začali pracovat na vakcíně, která by přenosu mezi lidmi zabránila.

Na vakcíně proti CCHF, tedy onemocnění, které ve 30 procentech případů končí smrtí pacienta, pracuje stejný tým, který vyvinul očkovací látku TurkoVac proti covidu-19. Informoval o tom portál Daily Sabah.

Podle profesora Aykuta Özdarendeliho z Centra pro výzkum a vývoj vakcín Univerzity v Erciyes měla být vakcína dávno hotová, její přípravu ale zbrzdila právě covidová pandemie. Dosavadní předběžné testy ale prý prokázaly stoprocentní účinnost. V příštích týdnech se má látka začít poprvé zkoušet na lidech.

Özdarendeliho vědecká skupina vyvinula proticovidovou vakcínu za pouhých 18 měsíců. "Souběžně pracujeme také na nových variantách TurkoVacu, testujeme různé kombinace," uvedl.

Související obsah

CCHF na lidi přenášejí klíšťata, nakazit se dá i kontaktem s krví nakažených zvířat. Nemocní se potýkají s vysokými teplotami, bolestmi hlavy a svalů i silnou únavou. K dalším symptomům patří závratě, ztuhlý krk, průjmy, pálení očí a světloplachost.

V létě se dva lidé infikovali ve Španělsku, jeden z nich nepřežil. Na jaře jeden případ hlásila i Velká Británie, připomněl deník The Independent. Krymsko-konžská horečka je rozšířená zejména v Africe a na Středním východě. A neustále se šíří, nákazu v říjnu hlásí třeba Pobřeží slonoviny, upozornil web MesVaccins.

Onemocnění poprvé zachytili v roce 1944 na Krymu. Na konci 60. let způsobilo epidemii v Kongu. A právě podle afrického státu a ukrajinského poloostrova získalo svůj název.

Ani horečka, ani ztráta čichu. Data ukázala, co je teď hlavním symptomem covidu (10/2022):

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz