Zahraničí

Salman Rushdie po útoku nevidí na jedno oko a má ochrnutou paži, tvrdí jeho agent

Salman Rushdie po útoku nevidí na jedno oko a má ochrnutou paži, tvrdí jeho agent
Salman Rushdie | Zdroj: Profimedia

Spisovatel Salman Rushdie po srpnovém útoku v New Yorku nevidí na jedno oko a má ochrnutou ruku. Informace o jeho zdravotním stavu přinesl server BBC s odkazem na vyjádření jeho agenta Andrewa Wylieho.

O zdravotních následcích osudného útoku promluvil Rushdieho agent v rozhovoru pro španělský list El país. "Má ještě asi 15 ran v hrudníku," uvedl Andrew Wylie a dodal, že to "byl to brutální útok." V rozhovoru dále uvedl, že mu útočník způsobil další tři vážná zranění na krku. Podle jeho slov Rushdie po útoku přišel o jedno oko a je ochrnutý na jednu ruku, protože mu byly přeťaty nervy v paži.

Podle BBC Wylie odmítl prozradit současné místo pobytu Salmana Rushdieho, který dlouhodobě čelí výhrůžkám smrtí za svůj román Satanské verše z roku 1988. Někteří muslimové totiž považují knihu za rouhačskou. Na otázku, zda je autor stále v nemocnici, pan Wylie odpověděl: "Nemohu poskytnout žádné informace o tom, kde se nachází. Bude žít... To je důležitější."

Související obsah

Spisovatele napadl čtyřiadvacetiletý Hadi Matar během přednášky v New Yorku letos v srpnu. Útočník vtrhl na pódium a zasadil Rushdiemu několik ran nožem. Matar, šíitský muslim, který se narodil v Kalifornii rodičům z Libanonu nyní čelí obvinění z pokusu o vraždu druhého stupně, ale on sám se vinen necítí. Hrozí mu 25 let vězení.

K útoku došlo 33 let poté, co ajatolláh Rúholláh Chomejní, tehdejší íránský nejvyšší vůdce, vydal tzv. fatvu neboli náboženský edikt vyzývající muslimy, aby Rushdieho za knihu Satanské verše zavraždili.

"Jsi další na řadě." Rowlingové po útoku na Rushdieho vyhrožovali smrtí (8/2022):

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz