Zahraničí

Své zlato a devizové rezervy uchráníme, vzkazuje Putinův mluvčí

Své zlato a devizové rezervy uchráníme, vzkazuje Putinův mluvčí
Vladimír Putin na plátně a Dmitry Peskov na pódiu | Zdroj: Profimedia

Rusko bude hledat způsoby, jak ochránit svá mezinárodní aktiva, do kterých zasahují jiné země. V pondělí o tom informoval mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Západ podle jeho slov prostřednictvím sankcí ukradl ruské zlato a devizové rezervy.

Kreml se v současné době zabývá návrhem Evropské unie převést zmrazená ruská aktiva na obnovu Ukrajiny. Jde o zabavený ruský majetek včetně rezerv uložených v západních bankách. Informovala o tom agentura Reuters.

Sankce uvalené Západem na Ruskou federaci zmrazily zhruba polovinu ruských zlatých a devizových rezerv. Ty se přitom před Putinovou invazí na Ukrajinu pohybovaly kolem 640 miliard dolarů.

Související obsah

​"Přijetí takových rozhodnutí bude dalším krokem k porušení všech pravidel a norem mezinárodního práva. Bezpodmínečně budeme hledat možnosti, jak s tím bojovat. Předání našich aktiv Ukrajině je v podstatě krádež cizího majetku," uvedl podle agentury TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Mluvčí Peskov dále zdůraznil, že mnoho ruských aktiv včetně zlata a devizových rezerv ve skutečnosti ukradly západní země. "Jsou to naprosto nezákonné akce v rozporu s mezinárodním právem. Jde jen a pouze o zásahy do státního i soukromého majetku. To ničí základy systému ekonomických vztahů, který ve světě existuje," dodal.

Související obsah

​"Západní země zbavily ruské podnikatele práva napadnout taková rozhodnutí u soudu. To ovšem neznamená, že budeme nečinně sedět a přihlížet tomuto zmaru," uzavřel Putinův mluvčí.

Válka na Ukrajině vstoupila do osmého měsíce. Rusové ve velkém ničí elektrárny, statisíce Ukrajinců je bez proudu:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz