Zahraničí

Europarlament navrhuje rekonstrukci budov. Musíme šetřit, volají poslanci

Evropský parlament by příští rok rád rekonstruoval své budovy. Z rozpočtu na to prý bude potřebovat miliardy korun. Vyplývá to z návrhu rozpočtu Evropské unie na příští rok. Odpůrci argumentují tím, že celý svět šetří a rozhazovat by neměl ani parlament.

V přepočtu asi 12 miliard korun. Tolik by mohl Evropský parlament dostat v příštím roce na rekonstrukci svých budov. A někteří nad tím kroutí hlavou. "Je poměrně překvapivé, že právě v této době chceme provádět tak nákladnou rekonstrukci budov Evropského parlamentu, které ho z principu zase tak moc nepotřebují," myslí si europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti).

Taková položka vychází z návrhu unijního rozpočtu na příští rok. Rozhodovat o tom teď bude rozpočtový výbor. "Já si nemyslím, že 700 poslanců má rozhodovat o tom, kolik má stát a zda je nutná rekonstrukce budovy parlamentu. Takže doufám, že to kolegové v úzkém kruhu posoudí a rozhodnou," řekl europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

Související obsah

V rámci debaty o rozpočtu se mluvilo také o tom, jestli má parlament koupit další budovu ve Štrasburku, kde stojí jeho poměrně nově postavené oficiální sídlo. "My toto podporovat nebudeme, protože jde o nákup budovy ve Štrasburku. Jsme přesvědčení o tom, že stěhování Evropského parlamentu z Bruselu do Štrasburku nedává vůbec žádný smysl," míní europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS).

Rozhodnutí přitom přišlo v tom samém týdnu, kdy se Evropský parlament už podruhé rozhodl šetřit. A ve svých budovách stáhl topení. Poslanci, kteří investice do renovací budov nepodpořili, se shodují v tom, že je potřeba jít příkladem.

"Je velmi důležité se o budovy starat a nepřetápět je, prostě být dobrým příkladem. Ale samozřejmě musíme šetřit, protože budovy jsou obrovské," uvedla německá europoslankyně Anna Deparnay-Grunenberegerová. Návrh unijního rozpočtu pro rok 2023 nyní musí ještě posvětit Evropská komise a také členské státy.

jal, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz