Domácí

Přibývá mladých bezdomovců. Je to kvůli drahým energiím, říká jeden z nich

Na Ostravsku stoupají počty bezdomovců. A stále víc jich je mladších 30 let. Rostou ale i počty seniorů bez domova. Například do denního centra Charity jich během posledního měsíce chodí téměř dvojnásobně víc než obvykle. Sociální pracovníci to přičítají snižování životní úrovně v Česku.

Ztratil práci a neměl z čeho platit nájem. Během tří měsíců skončil 30letý Roman Natov na ulici. Přespává v noclehárně Armády spásy. Nezvládal platit vysoký nájem a vysoké ceny energií.

Pokoj sdílí s třemi přibližně stejně starými bezdomovci. Každý platí za noc padesát korun. "Čekám vlastně na peníze, ať se můžu ubytovat vedle na azylový dům," řekl Natov.

Doposud lidé do 30 let přespávali v noclehárně Armády spásy v Ostravě jen výjimečně. V posledních týdnech jsou jich desítky. "Za poslední rok hodně přibylo hodně lidí, kteří neměli zkušenost s bezdomovectvím, že vypadli ze například ze systému nájemního bydlení," vysvětlil ředitel sociálních služeb Armády spásy Ostrava Tomáš Hruška.

Sedmdesátiletý Jan Oginek patří mezi více než sto seniorů, kteří našli ubytování v azylovém domě. Odstěhoval se z bytu jedna plus jedna, ve kterém žil se synem a jeho manželkou. "Mě jako vlastní syn s tou svoji přivezli sem, my jsme v tom malém bytě už prostě nesnášeli," řekl Oginek.

Související obsah

​Ještě začátkem října chodilo do Charity v Ostravě na kávu a polévku čtyřicet lidí bez domova. Teď jich každý den přichází nejméně sedmdesát. "My s klienty mluvíme o jejich nepříznivé sociální situaci. Samozřejmě velký vliv má na to ekonomická situace," sdělila vedoucí nízkoprahového centra Charitní dům sv. Benedikta Labre Jana Němcová.

Kvůli vysokým cenám energií snížily dobročinné organizace v budovách teplotu vytápění o dva stupně a také šetří na nákupu potravin. Charita a Armády spásy už také připravují krizový plán pro spuštění nocleháren. Ty začnou fungovat, hned jak teploty klesnou pod bod mrazu. Lidé mohou bezdomovce i letos podpořit nákupem poukazu Nocleženka za sto korun. Cena zůstala stejná jako loni.

rod, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz