Naše Česko

Čeští vědci jásají. Na Šumavě objevili živočicha přezdívaného velký piškot

Čeští vědci jásají. Na Šumavě objevili živočicha přezdívaného velký piškot
Kornatec velký | Zdroj: Se svolením Pavly Čížkové / Národní park Šumava

Na Šumavu se podařilo navrátit extrémně vzácného živočicha. Potvrzují to ochránci přírody, kteří už čtyři roky pozorují návrat kornatce velkého na území, kde žil naposledy před více než sto lety. Vzácný brouk, entomology přezdívaný velký piškot, se v Česku vyskytuje pouze na několika málo místech.

Kornatec velký je černý brouk, který je plochý a zhruba 1,5 centimetru dlouhý. Ochránci přírody ho po sto letech objevili opět na Šumavě, kde se jeho návratu snažili přizpůsobit podmínky. Pomohla tomu například i blokáda proti kácení lesů na Modravě. 

Někteří entomologové kornatci velkému přezdívají velký piškot podle jeho oválného tvaru. "Poslední záznamy o výskytu kornatce velkého na Šumavě jsou z let 1905 až 1907, a to z oblasti jižní Šumavy, z Plechého a Želnavy. V blízkých lokalitách jsme ho znovuobjevili v roce 2018," sdělil Vladimír Dvořák ze Správy Národního parku Šumava.

Související obsah

​Momentálně se extrémně vzácný brouk vyskytuje jen v Žofínském pralese a pak až v Moravskoslezských Beskydech. Jeho malé populace čítají jen stovky jedinců. Na Šumavě je ale nyní velmi silná populace kornatců, a to až v řádech tisíců. "Tak masivní výskyt kornatce velkého je jedinečný nejen v České republice, ale v celé střední Evropě," doplnil Dvořák.

​Tento tvor je vzácný především proto, že se vyskytuje v oblasti, kde stojí suché stromy, jedle nebo třeba smrky, které nenapadají houby. Taková torza by měla být alespoň deset let odumřelá a nejlépe osluněná. Takový biotop mu vytvořili v okolí Ptačího potoka na Šumavě.

"Je vzrušující každoročně pozorovat, jak se kornatec velký šíří do lesů národního parku, ve kterých jsme přestali kácet kůrovcem napadené stromy! Kdyby blokáda kácení v roce 2011 na Ptačím potoce nebyla úspěšná a les bychom vytěžili, neměl by tam dnes kornatec žádnou šanci na úspěch," vysvětlil ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený.

Podle něj lesy ponechané přírodním dějům dokazují, že jejich znovuzrození se netýká jen stromů, ale i spontánní obnovy původní pralesní druhové rozmanitosti. V roce 2019 objevili entomologové kornatce velkého také na území Národního parku Bavorský les, a to po sto třinácti letech. 

V Čechách se objevily nové druhy živočichů. Dosud žily jen na Moravě (12/2021):

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz