Zahraničí

K New Yorku se blíží bouře. Přilehlé pláže se mění k nepoznání

New York se chystá na extrémní bouři. Přesně před deseti lety město zasáhl hurikán Sandy. Ten je do dnešního dne tím nejsilnějším, který kdy zasáhl východní pobřeží Spojených států. New York teď proto na plážích vytváří speciální písečné duny, které mají pobřeží při vzedmutí oceánu chránit.

Pobřeží státu New York se s pomocí desítek stavebních strojů a statisíců tun písku mění k nepoznání. Na několik kilometrů dlouhé pláži vznikají speciální písečné duny, které mají obyvatele chránit v případě extrémní bouře.

"Teď bagrujeme a doplňujeme pláže pískem. Podél pobřeží umístíme přibližně dvě miliardy litrů písku. Všechen pochází ze dna oceánu," okomentoval úterní činnost manažer projektu Michael Oseback, příslušník oddílu inženýrů americké armády.

Související obsah

Písek ze dna oceánu pumpuje hydraulický lodní bagr. S pomocí potrubí jej pak přesouvá na pevninu. Pro přebytečnou vodu buldozéry vytváří speciální odtokové koridory.

S projektem za miliardy korun se otálelo dlouhé měsíce, ale věci se konečně daly do pohybu. Někteří obyvatelé apelují na Kongres USA, aby místo přesypávání písku peníze raději vynaložil na stěhování obyvatel z pobřežních oblastí.

Do roku 2044 by pak měl v New Yorku a v New Jersey vzniknout komplexní systém protipovodňových bariér za 52 miliard dolarů, v přepočtu jde o více než bilion korun.

Související obsah

​"Město New York je extrémně zranitelné. Stejně jako Washington, Filadelfie, Norfolk a další. A tak je tu obrovská snaha získat na jejich ochranu co nejvíce peněz," říká geolog Jeffress Williams.

Bouře Sandy v roce 2012 připravila o život 182 lidí a způsobila škody přesahující bilion korun.

luk, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz