Domácí

Začíná zimní čas. Co se mění a na co si lidé musí dávat pozor?

Začíná zimní čas. Co se mění a na co si lidé musí dávat pozor?
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

V noci na neděli skončí letní čas. Ve tři hodiny ráno se hodinové ručičky posunou o hodinu zpět. Zimní čas, zvaný též astronomický, bude platit následujících pět měsíců. Lidé by si měli dát pozor na únavu, nespavost a narušení biorytmu. V noc také nastanou změny v železniční dopravě, České dráhy (ČD) upozorňují na čtyři noční dálkové vlaky, které zůstanou hodinu stát.

Povinné střídání času už mělo skončit v celé Evropské unii, členské státy se ale zatím na změně neshodly. Lidé si tak budou muset posouvat své hodiny minimálně do roku 2026. Letos nastane konec letního času tuto neděli ve tři hodiny ráno. To s sebou nese také další změny.

"Na českém území budou tou dobou na cestě celkem čtyři noční dálkové vlaky Českých drah, které uprostřed noci vyčkají na odjezd podle středoevropského času. Pokud by tyto spoje nezůstaly stát, jely by po změně času ve zbytku trasy o hodinu dříve. Regionálních vlaků se hodinové čekání týkat nebude, protože v době přechodu na nový čas žádné nejedou. Ranní vlaky pak vyjedou již podle nového času," informoval mluvčí Českých drah Petr Pošta.

Související obsah

​Tyto vlaky budou uprostřed noci stát. Spoj EN 442 Slovakia Humenné–Praha vyčká ve stanici Bohumín a odjede v 03:28 zimního času, spoj 443 Slovakia Praha–Humenné vyčká ve stanici Bohumín a odjede v 03:00, vlak Nightjet 456 Graz–Berlín vyčká ve stanici Bohumín a odjede v 02:40 a Nightjet 457 Berlín–Graz vyčká ve stanici Bohumín a odjede v 02:15

ČD zároveň zajistí ve stanicích Bohumín a Břeclav vzájemný přechod lůžkových vozů mezi všemi nočními vlaky a jako obvykle zajistí všechna plánovaná přímá spojení (tj. Praha–Bohumín–Krakov–Varšava, Graz/Budapešť–Břeclav–Bohumín–Krakov–Varšava, Graz/Budapešť–Břeclav–Bohumín–Wrocław–Berlín a Praha–Břeclav–Budapešť, resp. naopak). S posunem času o hodinu zpět by měli počítat také cestující, kteří využijí přímé noční spojení z Prahy přes Linec do Curychu a zpět.

Aktuální polohu vlaků si mohou cestující ověřit v mobilní aplikaci Můj vlak a na internetových stránkách www.cd.cz/vlak

​Autobusové dopravy se změna času nijak nedotkne. ​"V Praze a ve Středočeském kraji to neovlivní žádné linky ani příměstské spoje. Děje se tak obvykle až při změně času na letní,​" upřesnil redakci TN.cz mluvčí Pražské integrované dopravy Filip Drápal.

Související obsah

Od 1. listopadu ale čekají změny na řidiče a další účastníky silničního provozu. Zřejmě tou hlavní z nich je povinnost mít na všech kolech zimní pneumatiky, a to jak pro osobní, tak nákladní vozidla. Tato povinnost se netýká motocyklů a přívěsů, u vozidel nad 3,5 tuny pak musí být zimní pneumatiky pouze na poháněných kolech.

​"Komunikace jsou vlivem neustále se měnícího počasí a teplot blížících se bodu mrazu nevyzpytatelné, a proto nebezpečné. V tomto čase se stává nejvíce dopravních nehod s tragickými následky. Na místě je zvýšená opatrnost, která je tou nejlepší prevencí," doplnil Tomáš Koníček z odboru prevence kriminality ministerstva vnitra.

Související obsah

Střídání času může mít také zdravotní dopady. Únava, nespavost, narušení biorytmu, psychosomatické potíže, sezonní deprese nebo lehce zvýšené riziko infarktu – to všechno může způsobit časová změna.

Zimní čas bývá mylně považován za protiklad k letnímu času. Tím je však čas standardní (středoevropský). Skutečný zimní čas byl u nás v historii zaveden pouze jednou. Stalo se tak 1. prosince 1946 a skončil 23. února 1947.

V roce 2019 europoslanci jednali o konci střídání času:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz