Zahraničí

V Žilině pohřbívali oběť homofobního útoku. Čaputová poslala smuteční věnec

V Žilině se ve středu konal pohřeb jednoho ze dvou mladých mužů, které z nenávisti vůči sexuálním menšinám před 14 dny v Bratislavě zastřelil 19letý extremista. Tragédie vzbudila ve slovenské společnosti silné emoce. Pohřbu se zúčastnili pozůstalí, přátelé, ale i lidé z LGBTQI+ komunity, kteří mladíka vůbec neznali. Slovenská policie vraždu vyšetřuje jako teroristický čin.

Na pohřeb Juraje do kostela v Žilině přišly desítky lidí. Dorazili i vojáci slovenské čestné stráže, kteří přinesli věnec od prezidentky Zuzany Čaputové. Juraj prodával zmrzlinu poblíž žilinské plovárny a podle kolegyň řešil náročné situace vždy s úsměvem.

Útok 19letého extremisty otřásl celým Slovenskem a mnozí mají teď jediné přání. "Doufal jsem, že se něco změní. Bohužel vidím, jak se k tomu postavili naši politici, média a společnost. Myslím, že to nestačí," řekl Jurajův kamarád Marek. Když se Marek v osudný den dozvěděl o střelbě, psal Jurajovi esemesku, jestli je v pořádku. Odpověď nikdy nepřišla.

Související obsah

Daniel, kamarád zavražděného Juraje, si myslí, že za nenávist vůči sexuálním menšinám může hlavně nedostatek informací. "Lidé neznají nikoho z LGBTQI komunity, a přitom je všude okolo nás. Ale bojí se. Přitom se můžete bát nanejvýš toho, že někdo přijde na pohřeb s make-upem," prohlásil Daniel.

U některých lidí, kteří se s nikým z komunity neznají, podle odborníků převládá strach z neznámého. Někteří se také bojí, že lidé ze sexuálních minorit ohrozí děti nebo formu tradiční rodiny.

Marian Lachan, jal, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz