Zajímavosti

Vědci sledovali dva běžné viry v lidských buňkách. Šokovalo je, čeho byli svědky

Vědci sledovali dva běžné viry v lidských buňkách. Šokovalo je, čeho byli svědky
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Nový výzkum vědců z Univerzity v Glasgow přinesl zásadní zjištění z oblasti mikrobiologie. Vůbec poprvé byli svědky vzniku hybridního viru, který je složený z chřipky a respiračního syncytiálního viru. Oba způsobují lidem běžná onemocnění, jejich překvapivé spojení ale dalo vzniknout organismu, který dokáže obelstít imunitní systém.

Chřipka a respirační syncytiální virus (RSV) jsou běžné respirační viry, se kterými se za svůj život setkal snad každý z nás. Vědci z Univerzity v Glasgow nyní zjistili, že tyto dva organismy se mohou sloučit a vytvořit hybridní virus. Jejich výzkum umožnil vůbec poprvé nahlédnout do světa tzv. koinfekcí, které jsou způsobené více než jedním virem.

V rámci studie, která byla publikovaná v odborném časopise Nature Microbiology, vědci zkoumali, jak se chřipka typu A a RSV chovají, když infikují lidské buňky současně. K výzkumu využili lidské plicní buňky.

Zjistili, že koinfekce může vést k vytvoření nového hybridního viru, který má potenciál se skrýt před imunitním systémem. Toto vzrušující pozorování osvětluje dosud neznámé interakce mezi respiračními viry. Výzkum může pomoci vysvětlit, proč někteří pacienti infikovaní více než jedním virem trpí závažnějšími symptomy, jako je virový zápal plic, a jejich léčba je obtížnější.

Související obsah

​"Byl to nečekaný, ale velmi vzrušující objev, který zpochybňuje to, co víme o tom, jak se virové částice v buňce tvoří. Naším dalším cílem je zjistit, zda se hybridní částice tvoří u pacientů s koinfekcemi, a určit, které kombinace virů mohou vytvářet tyto hybridy. I když náš předpoklad je, že jen málo respiračních virů bude tvořit hybridy," řekl pro Univerzitu v Glasgow její profesor Pablo Murcia, který je jedním z autorů studie.

"Abychom získali jasnější obraz o biologii každého jednotlivého viru, musíme pochopit, jak infekce probíhají při vzájemných interakcích. Studie koinfekcí nám mohou pomoci při přípravě na budoucí pandemie tím, že pochopíme, jak může šíření jednoho viru ovlivnit ostatní cirkulující viry a jak na sebe mohou vzájemně působit," doplnila jej další autorka studie Joanne Haneyová.

Infektolog Milan Trojánek řekl, jak nejlépe posílit imunitu před chřipkovou sezonou:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz