Zahraničí

Američané je vycvičili, pak je nechali na holičkách. Afghánci teď bojují proti Ukrajině

Američané je vycvičili, pak je nechali na holičkách. Afghánci teď bojují proti Ukrajině
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Na ruské straně ve válce na Ukrajině patrně bojují i afghánští vojáci vycvičení Američany. Afghánské vojáky, kteří uprchli před Tálibánem, zřejmě v Íránu verbují Rusové. Šéf wagnerovců Prigožin také prohlásil, že mezi žoldáky je větší počet zverbovaných Čechů.

Desítky tisíc afghánských vojáků včetně členů speciálních jednotek utekly po stažení Američanů ze země kvůli obavám ze msty Tálibánu. Jejich cílem byl Írán, kde se nyní podle bývalého náčelníka generálního štábu afghánské armády Hajbatulláha Alizáího připravují na boj na Ukrajině jako součást ruských sil. "Někteří už byli na Ukrajině nasazení," doplnil Alizáí pro portál The Drive.

Podle portálu Foreign Policy zůstalo po odchodu Američanů v Afghánistánu 20 až 30 tisíc afghánských dobrovolníků, mnozí z nich jsou zkušení bojovníci vytrénovaní jednotkami jako Navy SEAL nebo SAS.

"Tito vojáci znají západní taktiku, umí zacházet s pozemní technikou a mají 20leté bojové zkušenosti. Speciální jednotky bývaly nasazené každý den v různých částech Afghánistánu v každém terénu a v každém počasí," popsal Alizáí členy speciálních afghánských jednotek, jichž se mělo do Íránu dostat několik tisíc.

Související obsah

​Rusové využívají toho, že jsou bývalí afghánští vojáci v tíživé ekonomické a sociální situaci. Podle Alizáího jim a jejich rodinám Rusové nabízí ubytování, lékařskou péči a potraviny, aby je nalákali do bojů. Celkem by se do bojů na Ukrajině podle listu The Drive mohlo zapojit až 5 000 Afghánců.

Naopak vojenský publicista Jiří Vojáček má za to, že číslo bude spíše nižší: "Osobně bych se divil, kdyby to byly tisíce, spíše vyšší stovky. Alespoň zatím. Důvodů, proč odchází na Ukrajinu, může být několik. Vliv čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova, zcela určitě vliv Íránu, ve kterém našli útočiště, ale zčásti budou pohnutky jistě zcela obyčejné, tedy finanční. Drtivá většina z těchto lidí nešla bojovat s Tálibánem kvůli lásce k USA, ale kvůli výhodám, Afghánistán je takto dodnes založen".

"Dá se předpokládat, že budou bojovat spolu s Čečenci. A ti bojují primárně na východě Ukrajiny, ale také u Chersonu. Čistě teoreticky bych je nevnímal jako výraznou posilu. A když, tak ty nejlepší zhruba na úrovni profesionálních vojáků ruské armády. Většina však nebude bojově kvalitnější než ruští odvedenci," dodal Vojáček.

Související obsah

Český batalion Švejk

Objevily se také informace, že v řadách soukromé financované skupiny wagnerovci bojují čeští občané ve 150členném batalionu Švejk a jsou nasazení u Bachmutu. Tyto diskuze rozvířil svým vyjádřením šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin.

"Rád bych poznamenal, že čeští občané bojují v řadách Wagnerovy skupiny velmi dobře. (…) Ještě jednou chci zdůraznit, že Češi jsou páteří některých jednotek Wagnerovy skupiny. Takzvaný 'český batalion jménem Švejk' dnes skvěle operuje u Bachmutu," napsal Prigožin na svůj telegramový účet.

Podle ruských portálů Politika Segodnja a Politekspert se jedná jen o satirický komentář k informaci, o níž se zmínil například portál Middle East Eye, že wagnerovci kvůli vysokým ztrátám verbují nové členy mimo jiné v Česku. Takto nově zverbovaní žoldáci si prý přijdou až na 10 tisíc dolarů (asi 245 tisíc korun) měsíčně.

Ani podle Vojáčka není reálné, že by taková jednotka existovala. "V českých reáliích, poznamenaných zejména filmy z 50. let, je hlavní hrdina Haškova románu líčen zaprvé jako protiválečná postava, ale zejména jako komická figura. Nedokážu si představit, že kdokoli se znalostí českých reálií by takto pojmenoval vážně míněnou vojenskou jednotku. Lidé, kteří odchází bojovat na východ, by ji spíš pojmenovali nějakým honosným historickým názvem," vysvětlil.

To ovšem neznamená, že v ruských řadách žádní Češi nebojují. "Nepředpokládám, že by jich bylo tolik, aby utvořili jednotku větší, než je četa, možná rota. Batalion, tedy prapor, to je zhruba od 300 vojáků výše. A není důvod se domnívat, že by jich tolik na straně Rusů na Ukrajině bylo, to bych řekl, že už bychom o tom nějaké zprávy měli," okomentoval Vojáček.

Podívejte se na rozhovor TN Live s vojenským stratégem Richardem Stojarem k situaci na Ukrajině:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz