Domácí

Vláda ruší Nejvyšší stavební úřad. Chce zjednodušit žádosti o stavební povolení

Vláda schválila novelu stavebního zákona. Ta ruší vznik Nejvyššího stavebního úřadu a jemu podřízené soustavy. Zachovány prozatím zůstanou všechny stavební úřady v obcích. Novelu ještě musí projednat Sněmovna, Senát a podepsat prezident.

Už před pěti lety rodině Nikoly Pilné z Dasného u Českých Budějovic pomáhal vyřizovat stavební povolení její otec. Aby mohli začít se stavbou, běhání po úřadech trvalo téměř rok a půl. "Najednou prostě někdo něco zamítnul a nesmělo se začít stavět. Nebylo to jednoduché," popsala svou situaci paní Pilná.

Žadatel o stavební povolení musí v současné době projít procesem jednadvaceti kroků, aby licenci získal. To by se teď mělo podle vlády zrychlit. "Proto jsme ve čtvrtek schválili novelu stavebního zákona, která přesně toto naplňuje a zabrání kolapsu stavebnictví," oznámil premiér Petr Fiala (ODS).

"Je důležité, aby byl proces rychlý, transparentní pro běžného občana, srozumitelný a aby se zachovala ta zásada, kdy podám jednu žádost, že začínám stavět, a v rámci jednoho procesu dojde k jednomu rozhodnutí," vysvětlil vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Související obsah

Novela z ministerstva pro místní rozvoj upravuje stavební zákon, který připravila bývalá vláda. Ta mimo jiné navrhovala vznik centrálního superúřadu. Ten nakonec nevznikne. Současný návrh zachová všechny stávající úřady s možností jejich počet snížit. "Vzhledem k tomu, že to nebylo konzultováno s odbornou veřejností, tak máme určité pochybnosti, jak to bude fungovat," obává se prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza.

"Ta reakce je taková, že úředníci slaví a stavitelé pláčou. Vláda tím rezignovala na vymahatelnost lhůt pro vyřízení stavebního povolení na zastupitelnost úředníků," postěžovala si bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). Pomoct zrychlit a zprůhlednit podávání žádostí by měla i digitalizace stavebního řízení. Ministerstvo by ji mohlo spustit v lednu 2024.

jal, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz