Domácí

Lidé sypou ještě horký popel přímo do popelnic. Koledují si tím o požár

Hodně domácností v Česku se snaží ušetřit za energie tím, že si nakoupily kamna na tuhá paliva. Ale přidělávají tím práci hasičům. Lidé totiž s kamny nemají tolik zkušeností a tak rychle narůstají počty požárů. Nejčastěji kvůli žhavému popelu.

Pan Bína pracuje jako řidič svozového auta na odpad a kvůli několika žhavým uhlíkům už letos zažil hodně nepříjemné chvilky. "Upozornila nás paní kolemjdoucí, že se nám z toho docela dost kouří," popsal horské chvíle řidič Roman Bína.

Vozidlo, ve kterém začalo doutnat, stojí dvanáct milionů a řidič se musel bleskově rozhodnout, kam hořící odpad vyklopit. "Je to problém, když jste někde ve městě a musíte nějak reagovat. Okolo vás je doprava, tak je to docela o nervy," dodal pan Bína.

Související obsah

O zbytek se postarali hasiči. V tunách odpadu našli ohnisko, které rychle dohasili. Příčinou požáru byly nejspíš žhavé uhlíky, které někdo vysypal do popelnice. Statistiky potvrzují obrovský nárůst takových případů.

"Nám v souvislosti s tím, jak se ochladilo a lidé přešli na pevná paliva, shořelo pár plastových popelnic," řekl mluvčí společnosti zajišťující svoz odpadu v Brně Michal Kačírek.

"Letos evidujeme už třicet událostí, které mají stejnou příčinu. Tou je manipulace se žhavým popelem. Je to víc než v posledních třech letech," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Související obsah

A to ještě díky teplému počasí řada lidí ani nezačala topit. Hasiči mají obavy, že v zimě budou požáry ještě častější. Topit dřevem, peletkami nebo uhlím totiž začali i ti, kteří s provozem takových topenišť nemají žádné zkušenosti.

Hasiči doporučují lidem, kteří topí tuhými palivy, aby si pořídili na uhlíky plechovou nádobu. Uhlíky totiž vydrží žhavé i několik dnů. Neopatrným vysypáním žhavého popela riskují lidé i mnohem víc než jen propálenou popelnici.

Horký nebo i teplý popel může způsobit požár, který se rozšíří na fasádu, přístřešek, nebo i celý dům. Kdo chce mít úplnou jistotu, že mu popel nezpůsobí požár v domě, může ho celou topnou sezónu sypat třeba do připravené díry v záhonu. Podle zahrádkářů je dobře vypálený dřevěný popel skvělé hnojivo.

jal, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz