Zajímavosti

Srovnání vakcín proti covidu: Studie odhalila, že některé jsou rizikovější

Srovnání vakcín proti covidu: Studie odhalila, že některé jsou rizikovější
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Nová studie o trochu více osvětlila riziko vzniku krevních sraženin po očkování proti covidu-19. Srovnávala mezi sebou adenovirové a mRNA vakcíny. Ačkoliv tento stav je u obou skupin velmi vzácný, výsledky ukázaly, že u první z nich je riziko trombózy vyšší. Zejména v případě vakcíny od AstraZenecy.

Ve studii, která byla tento týden publikovaná v odborném časopise The British Medical Journal, vědci srovnávali u čtyř vakcín proti covidu-19 riziko vzniku krevních sraženin a trombocytopenie (snížené množství krevních destiček, které se projevuje například podkožním krvácením). Využili k tomu data několika milionů lidí z pěti evropských zemí a USA.

Zaměřili se na očkovací látky od společností Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. V prvních dvou případech se jedná o mRNA vakcíny, ve zbylých dvou o adenovirové. Výsledky studie ukázaly, že druhá skupina je rizikovější.

Největší riziko má vakcína od AstraZenecy, u které bylo po první dávce zjištěno 862 případů trombocytopenie. Po první dávce vakcíny od firem Pfizer/BioNTech bylo celkem odhaleno 520 příhod. Co se týče těchto čísel, je nutné podotknout, že bylo srovnáváno 1,3 milionu lidí naočkovaných vakcínou od AstraZenecy s 2,1 milionu lidí naočkovaných vakcínou od firem Pfizer/BioNTech.

Související obsah

​Analýza tak ukázala, že první dávka od AstraZenecy s sebou nese o 30 % vyšší riziko trombocytopenie než ta od společností Pfizer/BioNTech. Zajímavé ale je, že srovnání druhých dávek už žádné rozdílné riziko neodhalilo.

Co se týče druhé adenovirové vakcíny, po první dávce od firmy Johnson & Johnson vědci odhalili rovněž zvýšené riziko vzniku krevních sraženin a trombocytopenie oproti první dávce od firem Pfizer/BioNTech. 

Vzácné, ale nezanedbatelné riziko

Výzkumníci připouštějí, že výsledky mohly být ovlivněny neúplnými záznamy o očkování a tím, že vznik trombózy po očkování je opravdu velmi vzácný. Přesto je neberou na lehkou váhu. "Ačkoliv jsou tyto příhody velmi vzácné, absolutní počet pacientů postižených tímto stavem je významný vzhledem k obrovskému počtu dávek vakcín podávaných po celém světě," uvádějí ve studii její autoři.

Související obsah

​Navrhují proto, aby zjištěná rizika očkování adenovirovými vakcínami byla brána v potaz při plánování dalších očkovacích kampaní a při budoucím vývoji vakcín.

V reakci na vyšší riziko trombózy u vakcíny od AstraZenecy minulý rok na jaře některé státy pozastavovaly očkování svých občanů touto látkou. "Po uvedení přípravku na trh byly během prvních tří týdnů po očkování hlášeny velmi vzácné případy trombózy se syndromem trombocytopenie," připomíná český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v souhrnném dokumentu k této vakcíně. Riziko po posilující dávce podle něj dosud nebylo popsáno.

Od září se mohou lidé v Česku registrovat na očkování novými vakcínami proti omikronu:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz