Domácí

Slunný svátek lákal lidi ven. V Plzni se mohli projet unikátní tramvají

Sváteční den ve znamení modrého nebe a teplot, které šplhaly až ke 20 stupňům, přímo vybízel k nejrůznějším aktivitám. Lidé si v pátek 28. října šli třeba zaběhat nebo volný den využili k návštěvě některé z atrakcí, které nabízela města nebo nejrůznější spolky.

Nadšenci v uniformách prvorepublikové armády z období před druhou světovou válkou se sešli u jednoho z největších pěchotních srubů na Opavsku. Měl sloužit k obraně před nacisty. Hlavní výzbroj pěchotního srubu tvořily protitankové kanóny a lehké a těžké kulomety. "Ten srub je jedinečný tím, že je naprosto funkční," řekl člen Klubu vojenské historie Václav Zavadil.

Zazněla i oblíbená píseň Tomáše Garrigua Masaryka s názvem V boj. "Byla podle Masarykova názoru tou správnou písní, která se měla původně stát hymnou naší republiky.  Údajně ale nebyla tak zpěvná," vysvětlil předseda Klubu vojenské historie Pavel Chráska.

Související obsah

V Plzni si lidé mohli v den státního svátku prohlédnout na 40 míst za symbolické vstupné 28 korun. Někde dokonce zadarmo. Jednou z oblíbených událostí doprovodného programu oslav byly okružní jízdy historickými vozy.

Například autobusem z 50. let nebo tramvajemi. "Je to historická tramvaj Křižík s karosérií Václava Brožíka. Tramvaj je stará 123 let a je to jediná elektrická provozuschopná tramvaj svého typu ve střední Evropě," pochlubil se řidič nejstarší tramvaje v Česku.

Kdo se nechtěl nechat jenom vozit, mohl si zaběhat při sokolských bězích. V Plzni se na start Sokolského běhu republiky postavily čtyři desítky dětí. Velkou radost hlavně dětem udělala medaile, která v sobě ukrývala barevný náramek.

jal, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz