Počasí

Říjnové teploty lámou rekordy. O víkendu bude místy i 25 stupňů

I v pátek padaly teplotní rekordy, a to hned na 20 meteorologických stanicích. Asi nejtepleji bylo v Pošumaví, kde stanice naměřily až 24 stupňů Celsia. Neobvykle teplý konec října a volno vylákaly řadu lidí na výlet do přírody. Třeba v Jeseníkách bylo v pátek kolem 14 stupňů, a i když se mnohá města topila v mlze a inverzi, tam bylo slunečno.

Nápor na Pradědu koncem října překvapil nejednoho turistu. Tisíce lidí tam vyjely za slunečnou oblohou. Na parkovištích se jen obtížně hledala místa.

Na rozdíl od obchodů ve státní svátek nezavřely pálenice. Stovky kilogramů ovoce proměnily destilační přístroje v pálenku třeba v Lukově nedaleko Zlína. "Převážně pálíme švestky. Občas někdo přijede s jablky a výjimečně se pálí hrušky. Předpokládáme, že tak do těch svátků budeme končit," očekává provozovatel pálenice Bohumil Žákovský.

Související obsah

I tam, kde se sluneční paprsky přes oblačnost neprodraly, bylo na konec října příjemně. Každý tak mohl relaxovat jinak. Někteří návštěvou zoologické zahrady, jiní rybařením.

Pro ty, kteří museli i ve svátek do práce, bylo vstávání obzvlášť kruté. Aspoň venkovní teploty jim přece jen náladu zvedly. Nadprůměrně teplý říjen bude navíc pokračovat.

"Nejvíce teplotních rekordů očekáváme v horských oblastech. V okolí Českého lesa a Šumavy bude v odpoledních maximech v sobotu a v neděli rtuť teploměru stoupat až ke 25 stupňům," předpověděla meteoroložka Dagmar Honsová.

jal, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

K tématu Počasí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz