Zahraničí

Mlátil manžela šéfky americké sněmovny kladivem a ptal se, kde je Nancy

Útočník napadl v noci na pátek Paula Pelosiho, manžela šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové. Vloupal se do jejich domu v San Francisku, mlátil ho kladivem a volal: „Kde je Nancy?“. Třetí nejvyšší ústavní činitelka po prezidentovi a viceprezidentce byla tou dobou ve Washingtonu.

Surový útok se odehrál v luxusní čtvrti Pacific Heights v půl třetí na ránem místního času (11:30 našeho).

Muž, kterého policie identifikovala jako 42letého Davida DePapeho, se do domu vloupal, když rozbil prosklené zadní dveře, popsala agentura AP. „Kde je Nancy?“ volal prý na o čtyřicet let staršího Pelosiho. Ten stačil zavolat na tísňovou linku.

Policisté zastihli oba muže, jak zápasí o kladivo. Než stačili zasáhnout, agresor se ho zmocnil a zasadil pánovi domu několik ran. Podle CNN měl v plánu Pelosiho svázat a počkat, až se jeho manželka vrátí domů. Ta však tou dobou pobývala ve Washingtonu i se svou ochrankou.

Související obsah

​Strážci zákona DePapeho zpacifikovali. Pelosiho odvezli záchranáři do nemocnice, kde mu operovali frakturu lebky a vážně zraněnou pravou ruku. Měl by se zotavit bez následků, informovala BBC.

Agresor čelí obvinění z pokusu o vraždu, vloupání a dalších přečinů. Skončil v okresní věznici. Útok nebyl podle zdrojů AP náhodný, cílil na vysoce postavenou demokratickou političku. Její jméno nenávistně vyvolávali příznivci republikánského exprezidenta Donalda Trumpa při loňském útoku na Kapitol. Tehdy výtržníci zničili její kancelář a volali po lynči.

DePape je podle médií příznivcem konspiračních teorií, antisemitismu a krajní pravice. Zastává už dávno vyvrácená obvinění o podvodech, které způsobily Trumpovu porážku v prezidentských volbách.

Související obsah

​Surový čin odsoudil prezident Joe Biden i čelní představitelé demokratů a republikánů. Nancy Pelosiová zrušila svůj program a vydala se za manželem do nemocnice. Vzali se v roce 1963 a mají pět dětí. Úspěšný investor Pelosi zhodnotil jejich majetek natolik, že jeho manželka patří mezi nejbohatší americké politiky.

Pro své liberální názory je Pelosiová častým politickým terčem konzervativních republikánů, zvláště před blížícími se listopadovými volbami do Kongresu. Několik incidentů se odehrálo i u jejího domu v San Francisku. Byl posprejován anarchistickými nápisy, autoři zanechali na příjezdové cestě prasečí hlavu. Po její návštěvě Tchaj-wanu zde demonstrovala čínská komunita. Jindy zase kadeřnice, když se provalilo, že si nechávala v kadeřnickém salonu upravit vlasy v době, kdy musely mít provozovny kvůli koronaviru zavřeno.

Loni vyšetřovala policie 9600 výhrůžek členům Kongresu. Jeho vedoucí představitelé mají ochranku, po pátečním útoku se podle BBC zvažuje, že by ostraha měla být rozšířena i na jejich rodiny.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz