Domácí

Úředníků na ministerstvech přibývá. Navzdory slibům vládní koalice

Místo slibovaného snižování počtu státních úředníků se státní správa rozrůstá. Na ministerstvech podle Mladé fronty DNES oproti minulému volebnímu období pracuje celkem o 79 lidí víc. Zaměstnanců přibylo téměř v polovině resortů. Vláda se přitom zavázala počty úředníků snižovat.

"Státní správa musí být štíhlá. Představíme konkrétní plány na snížení počtu úřednických míst." To jsou slova z programového prohlášení vlády. Konkrétně se vládní koalice před volbami zavazovala snížit počet státních úředníků o 13 procent.

Ze současných zhruba 70 tisíc státních úředníků by tedy mělo odejít asi 9 tisíc lidí. Zatím to ale téměř na polovině resortů jde zcela opačným směrem. "Na ministerstvu financí od začátku roku přibylo 25 zaměstnanců. Jsou to existující místa, která jsou průběžně obsazována. Ať už návratem z mateřské dovolené, zahraniční stáže, nebo novým kandidátem," vysvětlil mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss.

Lidí od začátku volebního období přibylo v šesti ze 14 resortů. Největším rekordmanem je ministerstvo vnitra, kde je o 89 zaměstnanců víc. Kvůli přílivu Ukrajinců byli prý potřeba hlavně na migračním a azylovém odboru.

Související obsah

O šest desítek lidí se rozrostl Úřad vlády. Nabírali se například náměstci či řidiči a přibyl i jeden kuchař. "Docházelo tam pouze k tomu, že státu přibyly některé agendy, které se týkají energetické krize. Proto tam docházelo k obsazování některých nesystematizovaných míst. První místo, kde vláda může ty počty úředníků reálně snížit, je rozpočet pro rok 2023, který připravovala od začátku. Mohu jmenovat například ministerstvo vnitra, které chce snížit počet úředníků o 200," slíbil mluvčí vlády Václav Smolka.

Změny počtu úředníků na ministerstvech | Zdroj: TV Nova

"Je to takový velmi lákavý slib, že se sníží počet státních úředníků. Ve skutečnosti je nereálný. První věc, kdy ministr nastoupí, je, že zjišťuje, kolik zaměstnanců pod sebou má a kolik jich pod sebou ještě chce mít," myslí si politolog Lukáš Jelínek.

Jsou ale i ministerstva, kde se zeštíhlování, i když po malých krůčcích, zatím daří. Vede ministerstvo práce a sociálních věcí, ze kterého odešlo 56 zaměstnanců. V závěsu je pak ministerstvo pro místní rozvoj, kde skončilo 48 lidí. Hlavně kvůli projektům, které resort letos ukončil.

jal, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz